Mesajı Okuyun
Old 28-08-2011, 23:01   #1
Konuk

Varsayılan Almanyada bosandiktan sonra oturumla ilgili hangi kistaslar esastir?

Ben almanyaya ögrenci olarak dil ögrenmek icin geldim. iki sene dil egitimi aldim sonra da bir alman vatandasiyla evlendim. evlendikten bir kac ay sonra ögrenci oturumum bitecegi icin esimle birlikte oturum almaya gittik ve aldik.
esimle iki sene bir ay kadar birlikte yasadik. sonra ayrilmaya karar verdik ve bosandik. oturumumu uzatmaya gittigimde bana almanyada kalamayacagim söylendi. gerekce olarak da esimle iki seneyi doldurmadigim söylendi. Görevli memur bizim oturum aldigimiz tarihten itibaren iki seneyi sayiyor. oysa biz almanyada evlenir evlenmez ayni evde yasamaya baslamistik ve bu süre iki seneyi geciyordu.
bu arada almanya da üniversite egitimim devam etmekte hala. Görevli memur bana ayrica ögrenci olarak kalabilmemin mümkün olabilecegini fakat buna kendisinin degil de baskalarinin karar verebilecegini bildirdi? Gerekirse Türkiyeye dönüp tekrar ögrenci vize basvurusunda bulunmam da gerekebilirmis.
Kanuna göre benim esimle ayni evde evlendikten sonra gecirdigim iki sene neden belli bir tarihten sonra sayilmaya baslaniyor? Bu karar sizce dogru mu? Avukata gitmem sorunumu cözebilir mi?
Beni türkiyeye gönderebilirler mi? Ne yapmami tavsiye edersiniz?
Saygilarimla