Mesajı Okuyun
Old 29-11-2011, 17:57   #1
Av. R. Onur ÇINAR

Varsayılan muris muvazaası nedeniyle tapu iptali - denkleştirme - tenkis hangi dava açılmalı.

Tüm üyelerimize selamlarımı iletirim.

Müvekkil (M) tarafımıza verdiği bilgilere göre,

Ekim ayında vefat eden babası (V)'nın kendinden başka üç sağ çocuğu ve kendisinden önce ölen bir çocuğundan olma iki torunu(T1 ve T2) ile yasal nikahlı bir eşi ile imam nikahlı ayrı bir eşi(İ) vardır.

V, 9,5 yıl önce kardeşleri ile veraseten malik oldukları bir arsayı kat karşılığı inşaat sözleşmesi ile müteahhide(müt) devrederek payı karşılığında iki daire devralınması hususunda anlaşmışlardır.

V'nin payına düşen daire müt ile aralarında yapılan sözleşmeye uygun olarak V'ye değil, İ ve T1'e devredilmiştir. V bu evlerden birinde ölümüne kadar ikamet etmiş diğerinden de elde edilen kira gelirini ise kendi hesabına kullanmıştır.

Bu aşamada M, Müt'in T1 ve İ ile yapmış oldukları alım satım sözleşmesini bozdurarak taşınmazların terekeye dahil edilmesini ve paylarını istemektedir.

Bu arada V 18 yıl önce noterden düzenleme şeklinde vasiyet yapmış olup bu vasiyet ise yarın 30 Kasım 2011 tarihinde açılacaktır.

Bu aşamada tarafımızın alacağının tehlikeye düşmemesi için Asliye Hukuk Mahkemesinden ihtiyati tedbir talep edilmiş olup, tedbirden sonra dava açılması için son gün yine 30 Kasım'dır.

Neticeten bu T1 ve İ arasında 9,5 yıl önce akdolunan ve 2 ay öğrenilince akdolunan bu sözleşmenin iptali ile taşınmazların terekeye dahil edilerek mirasçıların payının tescilinin sağlanması için ne yapılmalı?

Konu ile ilgili fakültede tuttuğum ders notlarına kadar okudum. Emsal bir karar bulamadım.

İ mirasçı değil, dolayısı ile bu şahsa karşı tapu iptali davası açılması mümkün gibi duruyor.

T1 mirasçı olduğundan dolayı Denkleştirme mi talep edilmeli?

Yoksa en akıllıca yol vasiyetin açılmasını bekleyerek diğer mallar(tarlalar) ile birlikte duruma göre tenkis davası mı açılmalı?

Konu rüyalarımda bile yer etmeye başladı, deneyimlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim