Mesajı Okuyun
Old 30-01-2010, 12:53   #6
FIRAT_34

Sayın uğur,

Değerlendirme daire alan kişi için yapılacak.Olaya farklı bir boyut kazandırdınız, ancak B.K. madde 96 ''Alacaklı hakkını kısmen veya tamamen istifa edemediği takdirde borçlu kendisine hiç bir kusurun isnat edilemiyeceğini ispat etmedikçe bundan mütevellit zararı tazmine mecburdur.'' demektedir.Yani alacaklının kısmen veya tamamen metahhitin yapmayı tahhüt ettiği spor tesislerinden yararlanamamasını öngörmekte ,ancak olayımızda fiili olarak bu tesisler yapılmış ve yararlanmada bir sakınca yok.Bir de müteahhit hem ecri misil yolu ile hem de ileriye dönük olarak 99 yılllığına yaptığı kiralama ile olayı çözdüğünü ileri sürmekte.Yani şahsi kanaatim Olayı B.K. madde 96 kapsamına alıp değerlendirebilmemiz için bu tesisilerin belediye tarafından ya yıkılması ya da kullanımına engel olması gerekmektedir.Bu yönünü düşündüğümden yine ayıptan gitmeyi uygun gördüm ancak yukarıda belittiğim diğer hususlar yönünden açık ayıp mı yoksa gizli ayıp mı burada kararsız kaldım.Bunuda netleştirmek için yargıtay kararı aramaktayım.