Mesajı Okuyun
Old 25-05-2007, 09:49   #1
SINIRSIZ

Varsayılan icra kanalıyla edinilen ruhsatsız yapı

Merhabalar...
17-18 yıllık bir yapının tapu kayıtlarına göre haciz konuldu. kıymet takdiri yapıldı. ve satış günü alındı. 450 milyar civarı bedel biçilen yer 3- 4 katlı bakımlı lüks bir bina. bu yüzden müvekkil de satışa katılmayı düşünüyordu. çünkü araştırmalarımıza göre bedel düşük tespit edildi. fakat satışa çok az bir zaman kala yerin ruhsatsız olduğunu haricen öğrendik.. öncelikle sizce ben bir avukat olarak bunun araştırmasını önceden yapmalı mıydım? açıkçası daha önce de hiç böyle bir şey aklıma gelmemişti... müvekkilim ruhsatsız olduğu için yıkılmaya mahkum olduğunu söylüyor ve almanın bir anlamı olup olmayacağını bana soruyor.. ve ben bu bilgiyi daha önceden vermemiş olduğum için mahçup bir eziklik için de ne önermem gerektiğini bilemiyorum.. yani 18 yıldır kimsenin müdahale etmediği ruhsatsız diye yıkmadığı bir yer biz onu tamamen hukuki bir yolla, icra kanalıyla aldıktan sonra yıkılabilir mi? iyi niyetli, habersiz, icra yoluyla böyle bir yer alan birinin bu sebeple uğrayacağı zarardan kim sorumlu olacaktır o vakit? aslında aldıktan sonra ruhsat için başvurulsa ruhsat alınabileceğini düşünüyorum.. fakat bunu önermeden önce sizlerden fikir almak istedim..

yardımcı olursanız çok sevinirim.. Şimdiden teşekkürler..