Mesajı Okuyun
Old 19-02-2013, 16:32   #1
themis78

Varsayılan velayette yetki

iyi çalışmalar diliyorum herkese.. 10 yaşında bir kız çocuğu velayet 2006 yılında babaya verilmiş. yaklaşık 6 yıllık süre içerisinde baba boşandıktan 2.5 yıl sonra evleniyor. üvey anne var. üvey anne cocuğa şiddet uyguluyor. baba urfalı. bu süreçte anne çocuğu ile ilgili olarak velayet talebi ile dava açıyor trabzonda. yaklaşık cocuk 2 yıldır fiilen anne ile kalıyor ve trabzonda okula gidiyor. üvey annenin çocuğa karşı fiili şiddet uyguladığı savcılık kararı ilede sabit. anne tehdit edildiğinden ve korktuğundan bu davayı urfada açmak istemiyor. hem ekonomik olarakta yıpranacak. trabzon mahkemesi yetki itirazı üzerine yetkisizlik kararı veriyor. bu olayda cocuğa fiili şiddet uygulandığı aşikarken ve fiilen cocuk 2 yıldır annenin yanında kalırken öyke bir karar verilmesi ne kadar doğrudur. müvekkilden yeni vekalet aldım. yetkisizlik kararından sonra dosyanın yetkili mahkemeye gönderilmesi istenmediğinden bildiğim kadarı ile açılmamış sayılmasına karar verilecektir. bu davanın urfada görülmesi bana hiç etik ve hukuk mantığı ile bağdaşmıyor. böyle bir durumda yetki durumu hafifletibilirmi. fikir beyan ederseniz tşk ederim.