Mesajı Okuyun
Old 28-02-2008, 00:29   #11
engin güvenç

Sınav hakkındaki bazı eleştrilere ben de katılıyorum. Ancak sınav, ülkemizde avukatlık mesleğinin bu gün geldiği nokta itibarı ile mutlak suretle gereklidir. Burada -genel- bir kazanılmış hak da söz konusu olamaz. Hukuk fakültesi mezuniyeti ve ardından yapılmış 1 yıllık staj, belli kategoride avukatlık yapmak için yeterli olmalı, daha üst düzey için ise, sınav ve başkaca ölçüler baz alınmalıdır. Elbette ki, hukuk fakültesi mezunu olanlar ve 1 yıl staj yapanlar, dahil oldukları kategoride (kazanılmış) hak sahibi kabul edilmeli ve fakat üst düzey yetkiler için ise sınava tabi olmalıdırlar.

Hukuki nosyondan yoksun, dilekçe yazmasını bilmeyen, edebi kurallardan bihaber, bilgi yoksunluğunu şansı ya da yakınlarının katkısı ile tamamlama fırsatı bulmuş meslektaşlarımız ile tam tersi niteliklere sahip meslektaşlarımızın aynı kefeye konulmasını ben kabullenmiyorum.

Medeni ülkelerde olduğu üzere, aradaki farklar artık yasa ile belirlenmeli, Atalarımızın binlerce yıl önce söylediği üzere bilenle bilmeyen bir olmamalıdır.

Sevgi ve saygılarımla,