Mesajı Okuyun
Old 05-01-2008, 02:32   #1
melis aksu

Varsayılan kat karşılığı inşaat sözleşmesi ve noterde düzenleme şeklinde yapılmış taşınmaz devri

Sayın Meslektaşlarım,
sorularıma geçmeden önce olayı özetlemek ve araştırmalarım ve düşüncelerimi paylaşma gereği duydum.
10 yılı aşkın bir süre önce kat karşılığı inşaat yapan bir müteahhitten ,noterde düzenleme şeklinde henüz inşaat aşamasında olan konutun devri için sözleşme yapılmıştır.Edindiğim bilgilere göre bu sözleşme müteahhidin şahsi hakkının devri niteliğindedir ve alacağın temliki yoluyla devri mümkündür.Olayımızda da noter yoluyla yapılan sözleşme bu şartı sağlamaktadır.Bundan sonra bedeli tamamen ödeyen alacaklı taşınmazın tamamlanıp teslimiyle tescili talep edebilir.Bedelde tam olarak ödenmiştir.
Fakat sorun bu noktada başlıyor. Müteahhit taşınmazı birden çok kişiye satmış ve zamanında hukuki yollara başvurulmadığı için taşınmaz başka şahışlar adına tescil edilmiştir.
1-Parayı alacak davası olarak almayı denesek 10 yıllık zamaşımı geçmiş ,geçmemiş olsaydı bu yolu takip edebilir miydim
2-Sebepsiz zenginleşmeye dayandırmayı düşündüm ,zamanaşımı sorununu unutursak şartları oluşmuş mudur
3-Başka bir yol tavsiye edebilecek olan varsa değerli fikirlerini duymaktan mutluluk duyarım.Ama durum çaresiz gibi gözüküyor.Saygılarımla