Mesajı Okuyun
Old 25-02-2009, 14:26   #6
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan hukukcu1985
Müvekkil kiracısı ile imzaladığı kira sözleşmesinin süresi Nisan ayında doluyor.Kiracı sözleşmenin imzalanmasından sonraki bir tarihte tahliye taahhütnamesi de vermiş.Ayrıca kira bedeli senet karşılığında ödeniyor.3 senet düzenlenmiş ve bunlardan ikisi de ödenmemiş.Benim sorum ise hem senette kira bedeline ilişkin bir kayıt yok ve kira bedeli ödenmediğine göre hem de tahliye taahhütnamesi olduğu durumlarda en hızlı sonuca hangisi ile ulaşacağımız.Müüvekkil hem bedelin ödenmesini hem de tahliyesini istiyor.Çünkü işyerine kendisinin ihtiyacı var.Eğer kira bedelinin ödenmemesi sebebiyle tahliye için icraya başvurursak ve kiracı o süreçte bedeli icraya öderse sonuçta tahliye edemeyeceğiz.Yani hem tahliye hem de bedelin ödenmesini istiyoruz ne yapmalıyız?

Ben olsam:

1- Ödenmeyen kira aylıkları için, ihtarlı ödeme emri(Örnek:13) gönderirdim.Verilen 30 günlük sürede kira aylıkları ödenirse, müvekkilin birinci amacını gerçekleştirmiş olurdum.

30 gün içinde ödenmezse, icra mahkemesine temerrüd nedeniyle tahliye davası açardım. Büyük bir olasılıkla 1, küçük bir olasıkla 2 duruşmada tahliye kararı çıkartırdım. Müvekkilin diğer amacını da gerçekleştirirdim. Bu olasılıkta 30 gün geçtikten sonra, alacak için hacze gitmeyi de ihmal etmezdim.

2- Kira süresi nisan ayında dolacağı ve müvekkilin de işyeri ihtiyacı olduğu için, kiracıya ayrıca ihtarname çekerdim. Ki bu davayı daha sonra açabilmek için süreyi uzatmış olurdum.

3- Tahliye taahhüdünü de icra takibine konu ederdim.Hiçbiri için derdestlik itirazında bulunamaz çünkü konuları farklıdır.

Ben olsam yazdığım şekilde yapardım.