Mesajı Okuyun
Old 22-11-2015, 17:56   #3
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan detay82
Sayın meslektaşlarım, davayı bir tarafın lehine veya aleyhine bitirebilecek, kesin delil niteliğindeki Yemin ile ilgili aşağıdaki soru kafama takıldı.

Dava dilekçesinin deliller kısmında "Yemin" yazılmış olması nedeniyle davalı, bunu yemin teklifi sayarak, yemin teklifini kabul ettiğini, kendisi için yemin metni hazırlanmasını isteyebilir mi,
(Eğer böyle ise, dava dilekçesine yemin yazmamak gerekecektir.)

Yoksa bu şekildeki kayıt, davacıya istediği zaman yemin teklifinde bulunup bulunmayacağına dair bir hak mı verir?

Cevap verecek meslektaşlarıma şimdiden teşekkürler.

Sayın meslektaşım da benden önce belirtmiş, aynı düşüncedeyim.

Bir davamda aynen sizin gibi düşünen bir meslektaşım,
yemin teklifini kabul ediyoruz diye dilekçe sundu. Mahkeme bu ilginç girişimi nazara dahi almadı.

Çünkü Deliller arasında "Yemin delili" yazılması tek başına bir "yemin teklifi" sayılamaz. Yeminin açıkça "teklif edilmesi gerekir."

O tür bir girişimi gördükten sonra ben, delil listemde yemin yazarken, "ayrıca teklif edilmek üzere yemin..." yazıyorum.

Bilirkişi İncelemesi bakımından da aynı şekilde, "mahkemece bilirkişi incelemesi gerekli görülürse Bilirkişi delili..." diyorum. Çünkü bazı davalar tamamen hukuki bilgi ile çözümlenebilecek iken, doğrudan bilirkişiye havale ediliyor. Bu bakımdan o konuda da çekince koymak uygun olabiliyor.