Mesajı Okuyun
Old 08-11-2006, 18:06   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
KANUN NO: 5395
ÇOCUK KORUMA KANUNU
Kabul Tarihi: 3 Temmuz 2005

Hükmün açıklanmasının geri bırakılması
MADDE 23- (1) Çocuğa yüklenen suçtan dolayı yapılan yargılama sonunda belirlenen ceza, en çok üç yıla kadar (üç yıl dahil) hapis veya adli para cezası ise; mahkemece, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilebilir.
(2) Hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararının verilebilmesi için gerekli koşullar şunlardır:

a) Çocuğun daha önce kasıtlı bir suçtan mahkum olmamış bulunması.
b) Çocuğun yeniden suç işlemeyeceği hususunda kanaat gelmiş olması.
c) Çocuk hakkında, kişilik özellikleri ile duruşmadaki tutum ve davranışları itibarıyla bir cezaya hükmedilmesine gerek görülmemesi.
d) Suçun işlenmesiyle mağdurun veya kamunun uğradığı zararın, aynen iade, suçtan önceki hale getirme veya tazmin suretiyle tamamen giderilmesi. Suçun işlenmesiyle kamunun uğradığı zarar miktarının belirlenememesi halinde, mahkemece takdir edilecek bir miktarda paranın bir defada Maliye veznesine yatırılması. Ancak bu koşul, çocuğun ailesinin veya kendisinin ekonomik durumunun elverişli olmaması halinde aranmayabilir.

(3) Hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararının verilmesi halinde, çocuk, beş yıl süreyle denetimli serbestlik tedbirine tabi tutulur. Bu süre içinde çocuğun bir eğitim kurumuna devam etmesine, belli yerlere gitmekten yasaklanmasına, belli yerlere devam etmek hususunda yükümlü kılınmasına ya da takdir edilecek başka yükümlülüğü yerine getirmesine karar verilebilir. Denetim süresi içinde dava zamanaşımı durur.

(4) İkinci fıkranın (d) bendinde belirtilen koşulun yerine getirilememesi halinde; denetimli serbestlik süresince sanığa aşağıdaki yükümlülüklerden biri yüklenerek, hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı verilebilir:

Sayın Ahu,

Haber konusu genç 18 yaşından küçükse sorunu hallettik demektir.

Yasanın ilgili maddesini aktardım. Kalınlaştırdığım bölüme bakarsak, hakim ceza olarak her şeye hükmedebilir.Kitap okuma cezası yerine; tek ayak üstünde durma cezası da verebilir.

Ancak erginler için böyle cuk diye oturan bir kanun maddesi bulamadım(Henüz). Diğer forumda; cezaların kanuniliğine aykırı olduğundan bu yönde bir başvuru ve yargı kararı var mı?Diye sormuştunuz. Bu cezaya mahkum olan birisi niye kanun yollarına başvursun ki . Sanık ceza almaktan kurtulmuş olmaktadır.

Saygılarımla