Mesajı Okuyun
Old 11-08-2006, 20:20   #4
Av.Suat Ergin

Selamlar,

Bu kadar tesadüf olur mu? Aynı soruyu ben sormak istiyordum. Bir avukat arkadaşımızın şu anda elinde olan olay nedeniyle bu maddeyi tartışmıştık. Daha doğrusu maddenin bu şekilde yazılışı bana hatalı gelmişti. O da katılmıştı. Soruyu görünce kendisini aradım. Birlikte çalıştığı avukatlardan birisi mi sordu diye düşünmüştüm. Ama onlar değildi.

Evet Sayın Jeanne D'arc da sanırım aynı çelişkiye işaret etmektedir. Madde metnindeki
Alıntı:
davanın kazanılan bölümü için avukatın emeğine göre ilâmın kesinleştiği tarihteki müddeabihin değerinin yüzde onu ile yüzde yirmisi arasındaki bir miktar avukatlık ücreti olarak belirlenir."

"kazanılan bölümü" "müddebahin değerinin yüzde onu ile yüzde yirmisi" burada bir çelişki var gibi...

Davanın müddeabihinden neyi anlamalıyız...Dava açılırken gösterilen değeri değil mi? Diyelim ki Sayın Balku'nun örneğindeki gibi 40.000 YTL. olsun. Ama yargılama sonunda kısmen kabul dendi ve 3.000 YTL ye hükmedildi. Madde metnindeki gibi: "davanın kazanılan bölümü 3.000 YTL oldu" Yine madde metnine göre "ilamın kesinleştiği tarihteki müddebahin %10-20 si vekalet ücretine hükmedilirse: 40.000X %10-20= 4.000-8.000 YTL olmalıdır" Yani müvekkil eline geçenden fazlasını avukata vermelidir.

Sorun sanırım en son geçen "müddeabih" kelimesinde sanırım. Burada "karar altına alınan" mı? demeliydi acaba...Ya da başka bir şey mi?

Sayın Balku,
Alıntı:
"Karşı vekalet ücreti sizin vekalet ücretinizden fazla olamaz."
demektesiniz. Dayanağınız nedir? Acelem var, araştıramadım...Ezberimi yokladım bir şey bulamadım. Yani yukarıdaki örneğe göre, red edilen miktar 37.000 YTL olmaktadır. Karşı vekalet ücreti 3.200 YTL civarında olacaktır. Size göre olmamalı mıdır?

Saygılarımla