Mesajı Okuyun
Old 18-03-2007, 18:33   #40
cemaydın

Spor yapmanizi tavsiye ediyorum hem kilo vermenizde hemde stres atip rahatlamanizda cok buyuk bir faktor.

Fakulteye ilk basladigimda hem yabanci bir yerde olmanin verdigi stres hemde derslerin uzerimdeki etkisini azaltmak icin ben kosuya baslamisdim, kampus icinde olimpik standartlarda tartan zemin bir pistimiz vardi (kibrisinda tek tartan pisti idi) onceleri ufak ufak basladim kosmaya hatta hedefim maraton kosmakdi ama bunu basaramadim icimde uktedir ama yari maraton kosmuslugum vardir (23 km). Hala da devam ediyorum ve gercekden cok keyif aliyorum isin sirri kendinizi zorlamanizda ne kadar zorlar ve ter dokerseniz o kadar rahatlayip hafifliyorsunuz isin birde bilimsel yonu var vucut zorlandigi durumlarda (herhangi bir spor olsun sizi zorlayan kosu, aletli jimnastik, yuzme, tenis v.s) beyin bazi kimyasallar salgilar vucut direnciniz artsin diye galiba adi endorfindi emin degilim (ayni kimyasal cikolata yedigimizdede salgilaniyor)bu kimyasalin etkisini yaptiginiz egzersizi bitirdikden sonra bile hissetmeye devam ediyorsunuz, muthis bir his olaganustu bir rahatlama ve dinginlik kapliyor sizi, uyusturucu maddeler ve keyif vericilerde buna benzer kimyasallarin salgilanmasini sagliyor zaten . Ayrica aktif olarak spor yapanlarin depresyona girme olasiligi daha dusuk boyle bir kac makale okumusdum. Kisaca spor yapmaya bagimli hale geliyorsunuz ister istemez bir sure sonra tecrube ile sabittir.

Ne yapip edip- biliyorum zaman ayirmak zor ama- boyle bir aktiviteye baslamanizi tavsiye ediyorum.

Not: Ac karin ile hareket kilo verdirmez aksine kan sekeriniz dusecegi icin sinirli ve gergin bir ruh haline burunmenize ayrica ugrasmakda oldugunuz isdende randiman alamamaniza ve nihayetinde aclikdan gozunuz karardigi icin normalde yediginizden daha fazla yemenize neden olur sakin boyle birsey yapmayin. Tok karin ile hareket, hareketin niteligine bagli olarak vucudunuzdaki kas kutlesinde artisa neden olabilir ama kilo aldirir mi oda yediklerinizden aldiginiz kalori ve hareketin harcattigi kalori hesabi ile saptanabilir.

Bu arada sayin uniqe siz anladigim kadari ile ektomorf vucut yapisina sahipsiniz dilediginiz kadar yiyin kilo almaniz cooook zor.