Mesajı Okuyun
Old 13-11-2011, 15:19   #13
Admin

Sayın isungur,
Alıntı:
Yazan isungur
Ayrıca, bugünkü teknolojik çevrede, kart hamili statik şifre ile işlem yapmaya da zorlanamaz, çünkü şifrematik denilen küçük aletler her işlemde yeniden ve değişik bir şifre üretilmesini sağlıyor. Bu şekilde kullanılan bir şifrenin ise çalınması kopyalanması bir anlam ifade etmeyecektir, çünkü o tek kullanımlık bir şifredir. Bu şartlar altında banka, sözleşmedeki tartışma konusu hükümleri hizmetin olmazsa olmaz koşulu olarak savunamayacaktır, çünkü hizmet daha güvenli bir şekilde verilebilmektedir. Şifrematiğin çalınması gibi bir durum ise bankayı artık bağlamayacaktır, çünkü bankanın hizmet verdiği ATM sistemi üzerinde bir kuşku oluşmayacaktır, bankalar kendilerini kuşkudan koruyabileceklerdir. Kart hamili şifrematik cihazını korumak ve şifresini kimseye vermemek konusunda tamamen hür iradesi ile hareket etmektedir ve sorumluluk kendisine aittir.
Konuyu bu boyutuyla tekrar görüşlerinize sunuyorum.
İnternet şubesi giriş şifrelerine yönelik olarak söylediğinize kısmen katılabilirim ancak kredi kartı/banka kartı şifrelerine yönelik olarak şifrematik kullanımı zorunlu tutmanın pratik olmadığını düşünüyorum ve bu nedenle de şifrematik verilmediği için sorumluluğun kayıtsız şartsız bankaya yüklenmesine dair görüşünüze katılma imkanı bulamıyorum. Kredi kartı/banka kartıyla birlikte bir de şifrematik cihazı taşımak pratik olarak kolay değildir ve "smart phone" olarak adlandırılan ve bu cihazların yaptığı işlevi yazılımsal olarak kullanan cep telefonları daha yaygın hale gelinceye kadar da ne kart hamillerine ne de bankalara bu konuda bir zorlama yapılamaz diye düşünüyorum. Hatta bu telefonların kullanımı durumunda dahi, her alışveriş sonrası şifreyi telefonlarla üretmenin beklenmesi vs. parekende mağazalarında kasalarda ciddi bir sorun yaratacaktır.

Neticede böyle bir öneri getireceksek, o zaman dünyadaki uygulamalarını da incelemeliyiz kanaatindeyim. Dünyada yüzlerce değişik banka/finans kuruluşu debit ve kredi kartı vermektedir, bunların kaç tanesinde alışveriş, pos ve ATM işlemlerinde şifrematik cihazı kullanımı zorunlu tutulmaktadır? Hangi modern hukuk sistemi bu sistemi zorunlu tutmayan bankaların tüm kart dolandırıcılıklarından tek başına sorumlu olduğu müeyyidesini getirmektedir? Konuyu araştırmış değilim ama bu oranların yüksek çıkmayacağı (hatta belki hiç rastlanmayacağı) görüşündeyim.

Sanıyorum konunun teknik anlamda uzmanısınız ve bu açıdan verdiğiniz örnekte bilgilerin çalınmasının nasıl yapıldığını benden daha iyi analiz edebileceğinizi düşünüyorum ancak kişisel görüşüm Ukranya örneğinde bilgilerin ele geçirilmesi Türkiye'de de sıkça yapılan bir yöntemle olmuş: ATM makinesine kopyalama aleti yerleştirmek ve şifreyi de uzaktan kamera/dürbün vs. vasıtasıyla öğrenmek VEYA alışveriş yapılan yerde kartı ikinci bir makineden geçirip şifre girilirken de gözle takip etmek. Neticede bu işlemlerden alışveriş yapılan yerin veya ATM makinesi bankanın sorumlu olduğuna hiç şüphe yok elbette ama kredi kartını veren bankanın müşteriden daha kusurlu olduğu görüşünde değilim.

Ama bu konuda sorumluluğu bu tip olaylara karşı kartı sigortalamamak şeklinde sınırlandırırsanız, evet o zaman bence de kredi kartını veren bankanın sorumluluğunu düşünmek gerekir, zira daha önce de arz ettiğim üzere BENCE bu tip olaylardaki kimseyi mağdur etmemenin tek yolu zorunlu sigortayı değerlendirmek.