Mesajı Okuyun
Old 26-07-2008, 09:08   #94
stajyer av.hüseyin kara

Arkadaşlar ben de bir Yakın Doğu Üniversitesi mezunu olarak sn Elif Dinler in açmış olduğu bu güzel muhabbete katılmak istiyorum..
Öncelikle bizim toplumumuzda ''özel ünv.ye gidenler basarısız ama bir o kadar da haksız(paralı okudukları için,parası olmayan napsın deniliyor.Sizce eşitsizliğin nedeni parasıyla okuyanlar mı yoksa onları bu sekilde okumaya itenler mi?)) devlet ünv.ne gidenler de basarılı '' bilinci var. Bu önyargı giderilmeden malesef bu tartışma bitmez.Öss gibi ne oldugu belirsiz, daha 15 16 yaşlarında telafisi olmayan hayata dair önemli kararlar almamızı ve bunun butun sorumlulugunu lise cağlarında uzerimize yıkan bir sistemin carpıklığını tartısmaya gerek bile duymuyorum.Neden sizce herşeyimize karısan ve bütün eksikliklerimizi gidermemiz gerektiğini ve bunun için uyum paketleri hazırlamamızı isteyen Avrupa Birliği üye devletleri ünv.lerimiz hakkında bir düzenleme getirmemizi istemiyor.Neden onlar yıllar önce ünv.lerini özelleştirmiş de biz hala devlet-özel ayrımı yapıyoruz.Devlet ünv.de okuyan kaç arkadaşımız özel ünv.leri , eğitimlerini ve imkanlarını araştırdı.Türkiye nin sayılı bir kaç ünv.si hariç kaçında iyi donanımlı laboratuvar var.Hiç araştırdınız mı hangi ünv.ler yarısmlarda basarı sağlamış....Son bir sorum olacak degerli arkadaslarım.Cok iyi bir puan alarak iyi bir ünv.ye girip de o okulu bitiremeyen ve bir sekilde mezun olamayan arkadaslarımız mı sizce basarılı,istediği bölüme girebilmek için yeterli puanı alamayan ve bunun neticesinde özel ünv.ye gitmek zorunda kalan ama gittiği ünv.yi basarıyla bitiren,kendini geliştiren arkadaslarımız mı basarılı??? Ben öss sistemini hala degiştirmeyen ve bunu bize layık gören yetkililere söyle bir soru yönelttim.Bahse konu olan sınava girdim ve neticesinde benim Türkiye de herhangi bir devlet ünv.nde hukuk fak.de okuyacak kapasitem olmadıgı ortaya cıktı.Sen bu ünv.yi okuyamazsın puanın yetmiyor hadi seneye inş denildi..Bunun üzerine ben de özel ünv.ye gittim ve hukuk fak.ni 4 yılda basarılı bir sekilde bitirdim.Siz bana hukuk fak.de okuyamazsınız demiştiniz ben de gittim paşa paşa okudum.Demek ki sizin bana sundugunuz sistem bizlere yalan söylüyormuş ne diyorsunuz dediğim de de cok komik bir cevap aldım.Sistem bu, işine gelirse..İşte Atamın bana amenet ettiği bu ülkede benim degerim bu sorunun cevabı kadar net.Eğer bu ülkede bir seylerin düzelmesini istiyorsak kokoreci yasaklamadan önce eğitim düzenini basından sonuna kadar değiştirmek gerekir inancındayım.Bizim ülkemizde toplum düzeni surekli degişiyor ama nedense bu düzeni saglayan kurallar bir turlu degişmiyor.Her zaman gerimizde kalıyor.Bu da bizleri geriletiyor..

Bizler sadece baskalarından duyduğumuz bilgier dahilinde tartısmaya alıstıgımız için malesef her zaman kendimizi kısır tartısmaların içinde buluyoruz..