Mesajı Okuyun
Old 23-08-2016, 15:09   #74
hakant

Öncelikle herkese selamlar. Şuan stajının 2. ayı içerisinde olan bir resmi stajyerim. Ben de yukarıda değerli mesajları ile konuyu zenginleştiren diğer üstatlar gibi kendi büromu açmak için adeta yanıp tutuşuyorum ve üniversite 2. sınıftan bu yana serbest çalışmaya ilişkin bilgi edinmeye planlar yapmaya başladım.Bu hususta aklıma takılan bazı konuları sizinle paylaşmak ve kıymetli fikirlerinize başvurmak isterim;
1- Öncelikle her ne kadar stajıma İstanbul'da başlamış olsam da (üniversiteye İstanbul'da okudum) İstanbul'da hiç çevrem olmaması sebebiyle stajımın sonunda hatta kuvvetle muhtemel ikinci altı ayında stajımı Bursa'ya taşımayı düşünüyorum. Artvinli olmamız ve Bursa'da 700.000 küsür Artvinli'nin ikamet etmesi bu kararı almamda en büyük etmen oldu. Bunun yanında teyzelerimden bir tanesinin eşi de Bursalıdır ve hatırı oldukça fazla dostu , akrabası Bursa'da ikamet etmektedir.Buna ek olarak İstanbul'un kalabalığı ve Bursa'ya oranla giderlerin hatırı sayılır düzeyde fazla olması da bu kararı almamda önemli bir kıstas oldu.Birinci sorum stajımın ortasında böyle bir şehir değişikliği yapamamın öngöremediğim sıkıntılara yol açıp açmayacağına ilişkindir ya da bu durumda Bursa'ya gitmek mantıklı mıdır değil midir? Kanımca İstanbul'un taşı toprağı altın deyimi artık çok uzaklarda kaldı.
2-Stajım bittikten sonra gönlümden geçen doğrudan kendi büromu açmak. Bu kararı vermemdeki sebep ruh halim gereği işveren bünyesi altında çalışmanın beni ziyadesiyle rahatsız etmesi adeta boğmasıdır. Fakat bazı meslektaşlarımızın bahsettiği üzere bu kararı almak için erken mi davranmış olurum bu hususta emin değilim. Fakat benim durumum yukarıda bahsi geçen hikayelerden biraz daha farklı sanırım çünkü eski mesajlarda erken büro açmanın sadece maddi boyutları ele alınmış.Kendi durumumdan bahsedecek olursam;
Yakın zamanda miras yolu ile aileme hatırı sayılı miktarda nakit akışı söz konusu oldu. Yani rahatlıkla büro giderlerimi karşılayabilir seviyedeyim şuan çok şükür , . FAKAT benim öğrenmek istediğim şey ,iş konusundaki tecrübe eksikliğim stajdan sonra büro açınca hukuki prosedürleri layıkı ile yürütmem ve sonlandırmabilmem için büyük bir engel mi? Yaklaşık 2 aydır çalışıyorum öğrencilik hayatım boyunca da bir hukuk bürosunda çalışmadım fakat buna rağmen hızlı ve oldukça fazla şey öğrenmiş olduğumu düşünüyorum. Bunun yanı sıra en iyi öğrenme şeklinin ve kendini geliştirebilme şeklinin bir şeyleri kendi kendine okumak ve araştırmak suretiyle söz konusu olduğunu düşünüyorum ve bunu tecrübe ediyorum. Yani mevcut davalara ilişkin ihtilafların çözümlerini tabiri caiz ise 'googlelayarak' bile ulaşılabildiğini 2 aylık meslek hayatımda çok kez şahit oldum. Bunun yanında öğretici olduğunu düşündüğüm uygulamaya yönelik kitapların sayısı da oldukça fazla. Eğer büromu açarsam kendimi geliştirmek için gecemi gündüzüme katar okur öğrenirim ki bu metodu şuan dahi uyguluyor bol bol okuyor araştırıyorum.
Sonuç olarak stajdan sonra büro açmak mevcut durumum için bile cahil cesareti olarak nitelendirilebilir mi? Mesleğin ilk yıllarında hatırı sayılır paralar kazanamamaktan gocunmam fakat müvekkilimi mağdur eder ve toplum içinde kötü avukat olarak lanse edilirsem işte bu beni ziyadesi ile yaralar ve üzer. Tek korkum bundan ibarettir. Lafı uzattığımın farkındayım sabırla okuyan herkese teşekkür ederim kıymetli üstatların bu konudaki fikirlerini merakla bekliyor olacağım saygılar.