Mesajı Okuyun
Old 24-08-2009, 10:00   #1
av.h.ibrahim

Varsayılan İcra Takibinde borçlu Hast. Baştabipliğinin taraf gösterilmesi,tarafta mı temsilcide

Değerli Meslektaşlarım, başlıktaki konu hakkında acil bilgiye ihtiyacım var,
Ben mesleğe yeni başlamış bir avukatım.
Bir icra takibi açtım. Takibin alacaklısı şirket, borçlusu ise Devlet Hastanesi Baştabiğliği. Borcun dayanağı ise Hastane Baştabipliği ile müvekkil şirket arasında imzalanan, Hastaneye Asansör Yapımı sözleşmesi ve iş sonucunda kesilen faturalar.
Açılan İcra Takibinde, sözleşmenin tarafı olan Devlet Hastanesi Baştabiğliğini taraf gösterdim, takip kesinleşti. Ancak 1 ay sonra, Hastane Baştabipliğinin Tüzel Kişiliğinin bulunmadığı ve bu nedenle de taraf sıfatının olmadığı gerekçesiyle süresiz şikayet yoluna gidildi.
Cevabına ihtiyaç duyduğum sorum ise;
Sözleşmenin tarafı olan Hastane Baştabiğliği'nin, açmış olduğum icra takibinde taraf olarak gösterilmesi, TARAFTA (yani husumette) HATA MIDIR, YOKSA TEMSİLCİDE HATA MIDIR?
Ben temsilcide hata olarak cevap vereceğim, ancak yargıtay kararı bulamadım henüz.
Bir de Hastane Baştabipliğinin makam araçları 82/1 devlet malına girer mi girmez mi, haczebilir miyim?
Ve takibe konu alacağın miktarı yüksek, devlet borcunu öder mantığından dolayı, Hastane Döner Sermayesi hak ve alacakları, zorlama bir Hukuk Genel Kurulu kararıyla 82/1 e dahil edilmiş, döner sermaye alacaklarına haciz koyamıyorum.
Ne yapmamı tavsiye edersiniz? Makam araçlarının haczi ile sıkıştırma yoluna mı başvursam?
Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.Saygılar.