Mesajı Okuyun
Old 02-08-2006, 12:00   #17
Av.Elvan Akkaya

Dikkat sayın h.y. kayar

geçenlerde açtığım bir anlaşmalı boşanma davasında, taraflar protokol hazırlayarak tek celsede boşanmak üzere hakim huzuruna çıktılar.
ancak biri 11 diğeri 15 yaşlarında iki çocukları var.velayetin babada kalması konusunda anlaştılar.ancak görüş konusunda hiç bir sınırlama getirmediler.hatta çocukların annesinin yanında kalması konusunda da görüş birliğine sahipler.
her iki tarafta aynı şehirde ikamet ediyor.
hakim bu durumda çocukları dinlemeden boşanmaya karar veremeyeceğini gerekçe göstererek, adli tatil sonrasına gün verdi.

sunduğunuz yargıtay kararlarını okudum.ancak bu durumda mahkemeye çıkarak annesi ve babası arasında seçim yapmak istemeyen çocukların durumu ne olacaktır??
bu durum onların psikolojisi üzerinde pek de olumlu etki yaratmayacaktır. mahkemede bu hususu dile getirmeme rağmen hakimden "çocukların ne istediğinin değil yargıtayın kararlarının kendisi için önem arzettiği" yanıtını aldım.

usul olarak elbette doğru bir karar.sonuçta bir çok ebeveyn ayrıldıktan sonra diğer tarafa çocukla kişisel ilişki kurmak konusunda sıkıntı yaratıyor.ancak her durum kendi içinde değerlendirilmeli ve mahkemeye çıkarak bu hakkını kullanmak istemeyen çocukların dinlenmesinden vazgeçilebilmesi düşüncesindeyim.

sizin bu konudaki fikrinizi merak ediyorum.paylaşırsanız sevinirim