Mesajı Okuyun
Old 25-10-2010, 18:07   #7
Av.Özgür KARABULUT

Alıntı:
Yazan asstarrr
satış talep edip de masraf yatırmazsam sadece karar alırsam haczin düşmesini önleyebilir miyim?

Merhabalar;

Sn. Asstarr, masraf yatırmak İİK md. 59 gereğince (Alacaklı, yapılmasını talep ettiği muamelenin masrafını ... peşinen öder" ) gerekli/zorunlu bir unsurdur. Daha doğrusu Yargıtay, satış talep edilip de masraf avansı yatırılmamış ise satış isteme süresinin kesilmeyeceğini belirtmektedir. Yani önleyemezsiniz...

Alıntı:
Yazan asstarrr
Çünkü satış yapma imkanı yok, aracın kaydına haciz işledim , araç eski bir motosiklet. yakalanmadan kıymet takdiri ve satış işlemi yapamıyorum. Peki aracın yakalanamamasının vebali niye bana düşüyor? Benden sonra haciz koyan kişi benim haczim haksız yere düştüğü için benim önüme geçiyor ve ben en son sıraya geçiyorum. Burada bence haksız adaletsiz bir durum var. Bu konuyla ilgili adil bir yargıtay kararına ihtiyaç var. Aslında haczin yenilenmesi uygulansa adil olur ama tam aksi kararlar var. Bu konuda belki de İİK ya bir madde eklense sorun çözülür. Görüşlerinizi merakla bekliyorum.

Masrafını peşinen ödediğiniz satış talebiniz "haczedilen aracın kıymet takdiri yapılmamış olması" nedeniyle reddedilse bile hacziniz düşmeyeceğinden sorun da olmayacak sanırım.

Saygılarımla...