Mesajı Okuyun
Old 01-04-2012, 16:11   #1
Avst

Yeni Fikir Yargıda Avukata Gerek Yoktur

Avukatlar gününe yaklaştığımız şu günlerde tartışmak istediğim bir konu ve bir itiraf aslında.
Neden insanlar kendi haklarını kendileri savunamasınlar? Neden?
Eğitim sisteminin değiştiği şu günlerde bir de öneri aslında bu düşüncem yasama temsilcilerine..
4+4+4 sisteminde bir yer bulsun hukuk dersleri.. Temel hukuk eğitimiyle birlikte adli metinler dersi de verilirse lise son sınıfta bu iş tamamdır.
Her birey hakkını kendisi savunabilecekken neden Avukat'a ücret ödeyerek gereksiz maddi kayba uğrasın ki? Davasını kendisi açar kendisi yürütür gereksiz masraflardan da kurtulur. Nasıl olsa 6100 sayılı kanunla birlikte davalar da hızlı sonuçlandırılacak. Eskisi gibi duruşma sayısı da fazla olmayacak.
Aklıma böyle bir fikir geldi ve siz değerli hukukçu dostlarla bu konuyu tartışmak istedim. Sizin bu konuda fikirlerinizi almak hem de günün anlam ve ehemmiyeti açısından çok önemli diye düşündüm.
Müvekkillerinin dertlerini, sorunlarını para karşılığında, kendi sorunu haline getiren, durduk yere kendine dert edinen meslekdaşlarımı da düşünüyorum tabiiki burada. Hem de sürekli ciddiyet olmaz ki insanların hayatında. Onun bunun derdiyle uğraş, değil mi? Bize ne milletin derdinden..Tabii ki bu yazılanlar ciddi hem de bir nisan kadar.. Biraz da tebessüm şart bu mesleklerde. bütün hukukçu dostlara sevgilerimle..
Müvekkillerinin dertlerini kendi davası haline getiren, karşı tarafın da hasımı haline gelen ve bu uğurda görevlerini yapan ve zaman zaman maalesef hayatlarından olan bütün meslekdaşlarımın şimdiden beş nisan avukatlar gününü kutluyorum.