Mesajı Okuyun
Old 29-03-2017, 13:38   #24
Gemici

Referandum konusundaki düşüncelerimi 2009 yılında 'Referandum ve Temel Hak ve Özgürlükler' başlığı altındaki alanda açıklamaya çalışmıştım. http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=44804
O zaman konuyu açarken halkın 'tercihini bilinçli olarak kullanması gerekir' saptamasında bulunmuşum. Bu saptama bugün için de geçerli. Halkın tercihini bilinçli olarak kullanabilmesi için, her şeyden önce konu hakkında bilinçli olması ve bilgilendirilmesi/bilinçlendirilmesi gerekir. Anayasa değişikliği üzerindeki bilgilendirme ve bilinçlendirmeyi siyaset üstlenmiş durumda. Günlük siyaseti ilgilendirdiği için 'siyasetin' buradaki rolü konusuna girmek istemiyorum, ancak 'siyasetin' rolünün gereği olarak taraflı olacağını ve olması gerektiğini belirtmekle yetineceğim.

Referanduma sunulan Anayasa Değişikliği Metni' nin tarafsız ve önyargısız olarak değerlendirilmesinin hukukçuların görev alanına dahil olduğu düşüncesindeyim. Böyle olunca da THS Hukukçularının şimdiye kadarki katkılarını yetersiz bulduğumu belirtmekle yetineceğim.
Sayın Av. Hulusi Metin'in Anayasaların hazırlanmasında, eleştirilmesinde hukukçuların işlevi nedir? sorusuna ek olarak Anayasaların yorumlanmasında hukukçuların işlevi nedir ve THS 'Referanduma sunulan Anayasa Değişikliği Şerhi' forumu açamaz mı, sorularını sormak istiyorum.

Saygılarımla