Mesajı Okuyun
Old 24-11-2017, 13:40   #12
Av. Can DOĞANEL

Bence de açık feragat beyanı yok ve karar istinaf mahkemesinde. Buna göre istinaf mahkemesinin kararı ile bu durum somutlaşacaktır. Yani istinaf mahkemesi Tarafların beyanlarına göre boşanma hususunda karar verilmesine yer olmadığına gibi bir ifade kullanmadan bu karar yerel mahkemede kesinleşmez.
Ayrıca yoksulluk nafakası ayrılabilir de manevi tazminat boşanmada kusurlu olmakla ilişkili bir durum. Bunun ayrımı da kritik bir konu. Yani kusurlu bulunup aleyhime manevi tazminat hükmedilmiş. Bu durumda "boşanmaya diyeceğim yok, manevi tazminat yönünden istinaf talep ediyorum" der miyim? Kesinlikle demem!
Manevi tazminatı kaldır demek, "boşanmada ben kusurlu değilim karşı taraf kusurlu veya daha fazla kusurlu" anlamına da gelir. Bunu iddia ediyorken boşanma yönünden istinaf başvurusu yok demek çok mümkün değil. Özetle kusurla ilintili olmayan, nafaka, çocukla ilişki, (bazı durumlar ayrık olmak üzere) velayet gibi ferilerde boşanmanın ayrıca kesinleştirilmesini anlıyorum ama maddi manevi tazminatta bence durum biraz değişik. Öyle durumlar olabilir ki kusur azalır veya kalkarsa netice boşanma olmayabilir.