Mesajı Okuyun
Old 10-05-2009, 13:54   #12
üye25928

Benim yorum ve gözlemlerim biraz uzun oldu galiba ama okumaya değer yanlış kısımlar varsa düzeltebilirim ki olduğunu sanmıyorum elimden geldiği kadar tarafsız yazmaya çalıştım ola ki imla, mantık veya fakültelerle ilgili bir hata yapmış isem şimdiden özür dilemeyi bir borç bilirim.

Bu yazdıklarım bir arkadaş içindi ve direk alıntı yapıyorum

Arkadaşım ben şu an Selçuk hukukta okuyorum. Bizim lisedeki sınıftan toplam sekiz kişi hukuk kazandık. 2 kişi ankara, 2 kişi istanbul, 2 kişi gazi, 1 kişi marmara, 1 kişi selçuk..
Sürekli telefonlaşıyor ve haberleşiyoruz. Üniversiteleri kıyaslıyoruz. Bu noktada benim dediklerimi dikkate almanı tavsiye ederim diğer üyeler gibi kulaktan dolma bilgilerle yazmıyorum..

Ankara hukuk, gerçekten hukuk alanında hem öğrencileri hem de kadrosuyla bir numaradır. Bu fakültede hocaları ders hariç fazla göremezsin aslında istanbul marmara ve ankarada hocaların yerine bazen bütün bir sene derse asistanı giriyor. Ama ilerde hukuk okursan alma ihtiyacı duyacağın hukuk sözlüğünün yazarı bile Ankara hukuk öğretim üyesi. Yani bir hukukçu veya hukuk öğrencisi olup hukuk sözlüğünün yazarı olan Prof dr Ejder Yılmaz'ı tanımayan var mı, yoktur..

Öncelikle İstanbul hayat açısından çok pahalı. İstanbul hukuk ve marmara hukuk, ankaradan sonra tercih edebileceğin en iyi yerler. Ama dediğim gibi çok pahalı. Arkadaşlarım 6 kişilik odada kalıyorlar kampüse 10dakika uzaklıkta. Ben kampüste 2 kişilik odada kalıyorum ve daha ucuza geliyor.

Seçeceğin hukuk fakültesinde derslere devam mecburiyeti olmaması çok önemli. Bu yüzden kontenjanı 200 altındaki yerleri pek tercih etmeni tavsiye etmem pişman olursun.

Ayrıca seçeceğin yerdeki kampüs olanakları çok önemli. Örneğin Gazi ve Dokuzeylülde kampüs yok. Çok büyük bir eksiklik, sosyalleşme açısından çok kötü. Üniversite okuyorsun sonuçta.

Ayrıca Gazi hukukta, devasa büyüklükteki anfi yok, düz lise sınıfının büyüğünde ders işliyorlar, 170 kişi bir sınıf. Hocalar mikrofon bile kullanmıyor, kampüs yok demiştim, arkada her türlü muhabbeti çevirirsin derste hocalar pek dikkate almıyor.

İstanbul ve Ankara'da hocalar genelde bir de özel üniversitede ders anlatıyorlar ki bu da dersler hariç hocaların yüzünü görememen anlamına geliyor.

Kaldı ki biz konyada hocaların yanına gidebiliyoruz her zaman her şekilde bize yardımcı olmaya çalışan hocalarımız mevcut. Dekanından yar. doç a kadar

Selçuk hukuk, Hocalarının katilesi ile istanbul ve Marmara hukuk ile eşit düzeyde. Geçen sene anayasa taslağını hazırlayan sayın prof. dr. Yavuz Atar benim bu sene dersime giriyor örneğin. Bu hoca bir çok prof a verilmeyen yeni anayasa hazırlamada yetkili olan 6 hocadan birisiydi. Ve diğer hocaların özel üniversitelerden olduğunu düşünürsek gerçekten de çok ayrıcalıklı hissediyorum kendimi.

Bir de Ankara, Selçuk ve Dicle hukukta sınav sistemi biraz farklı. normalde hukuk fakültelerinde 2 yarı yıl vardır, diğer bölümlerde olduğu gibi ama bu hukuk fakültelerinde bir vize bir final var. Yani Ocak ve Haziran ayında toplam 2 sınava giriyorsun bu ise sosyal olarak seni çok farklı kılıyor.. Hukuk öğrencisi olan diğer arkadaşlarım şu an vizelere çalışırken ben sana mesaj yazıyor ve keyf çatıyorum

Benim yeniden össye girsem tercih sıralamam şöyle olurdu. Ankara hukuk, ist. hukuk, mamara hukuk, deu hukuk, selcuk 1.öğretim, selcuk 2. öğretim..

Hakimlik savcılık sınavlarında genelde okuduğun fakülte değil senin kişisel başarın ön plandadır. Bu noktada Ankara hukukun ortalama başarısı %21 ken, Selçuk hukukun başarısı %13 dür. Yani ahım şahım bir fark da yoktur. Bütün iş sende biter.

Ama sakın kontenjanı düşük bir yer yazma, devam mecburiyeti altında sürünürsün. Ayrıca Kampüsü olmayan yer de yazmanı tavsiye etmem ama ben İzmir'i çok sevdiğimden listeme Deu'yu koydum.