Mesajı Okuyun
Old 14-09-2012, 14:06   #1
Av. Abdulselam DURAN

Varsayılan KovuŞturma AŞamasinda MaĞdur Tanik Olabİlİr Mİ?

İddianamede, mağdur olarak gösterilen yaşı küçük bir çocuğun vekili olarak atandım. Dosya fotokopisini aldıktan sonra yaptığım incelemede;
- İddianamede suçun tehdit olarak gösterildiğini ve iddianamenin Sulh Ceza Mahkemesi'ne gönderildiğini,
- Sulh Ceza Mahkemesi'nin İddianameyi kabul ettiğini, daha sonra tensiple birlikte "suçun şantaj kapsamında değerlendirilmesi ihtimali olduğu" gerekçesiyle görevsizlik kararı vererek dosyayı Asliye Ceza Mahkemesi'ne gönderdiğini,
- Asliye Ceza Mahkemesi'nin kovuşturmaya başladığını ve 2.Celsede mağdura avukat atanması yönünde karar verdiğini tespit ettim.

3.Celsede mağdur vekili olarak tayin edildiğim duruşmada Mahkeme: "Dosyanın incelenmesinde her ne kadar bir önceki celse iddianamede mağdur olarak gösterilen Ö.Ç'ye CMK gereğince vekil atanmasına karar verilmiş ve bu hususta işlem yapılmış ise de iddianamede Ö.Ç'ye yöneltilmiş bir eylemden söz edilmediği anlaşılmakla mağdurun TANIK olarak dinlenilmesine karar verildi." şeklinde bir kararla mağdurun sıfatı tanık olarak değişti.

Karar, yasal dayanak açısından, nasıl değerlendirilebilir? Bu konudaki görüşlerinizi bekliyorum.