Mesajı Okuyun
Old 13-10-2010, 15:59   #16
Komagene

Tekrar tekrar teşekkürler.

Öncelikle, fazla detay vermek istemedim derken inanın samimiydim. Karşı tarafın ihtarnamede ile "müvekkil ile kira sözleşmesi .... tarihinde yapılmıştır ve baz istasyonları kurulup sözleşme gereği işleyen dönemlere ilişkin kira bedelleri tarafınıza ödenmiştir. Kurulan baz istasyonunu da kaldırdığımız için artık amaçsız kalan akdi feshediyoruz" ifadesini kullanması büyük lütuf.

Ancak yine de Yargıtay 1. HD'nin bir kararı açıkça "Kira Bedeli Kira Sözleşmesinin en önemli unsurudur" diyor ve üstelik sayın Akpunar'ın sunmuş olduğu Karardaki gibi "Kiraya sayışılabilecek" herhangi bir bedel yok ortada. Hatta Sözleşmenin en üstünde "Tahsis Sözleşmesi" yazmakta. Hemen altında ve devamı sayfalarda ise "Kiracı, Kiralanan, Kiralayan, Kira Müddeti, Kiranın Başlangıcı" gibi terimler kullanılıyor. Ben karşı taraf olsam sözleşme kira sözleşmesi değil der işin içinden çıkardım, ancak ihtarnameden sonra "hangi yolu kullanarak" geçmiş dönem kira bedellerini alabileceğim konusunda tereddütte kaldım.

Bu nedenle "acaba kira sözleşmesinin varlığı kanıtlanmış kabul edip kira alacağı üzerinden mi gitmeliyim, yoksa kira sözleşmesini "yok" hükmünde sayıp ecri misil mi talep etmeliyim" şeklinde düşündüm.

İhtarname konusunda ise sormam gerekir: Kiracı zaten bana kirayı ödediğini ve kira sözleşmesini feshettiğini ihtarname marifetiyle bildirmişse benim bir süre tanımama gerek var mı? Ben sadece şansımı denemek adına, "kira bedellerinin ödendiğine dair iddiaların kabul edilmediğini, bugüne kadar tarafımızın oyalandığını, artık dava yoluna başvurulacağını ve masrafların karşı tarafa yükletileceğini" belirten bir cevap düşünmüştüm. Eksik mi olur?

Kiracı zaten baz istasyonunu söktü götürdü, ancak tek kuruş dahi ödemedi. Yukarıda bir ima olduğu için belirtmek isterim, insan karşısında milyar dolarlık şirket olunca güvenebiliyor, müvekkilime kızmıyorum bu noktada.

Zamanaşımının dolmasına 1,5 ay kaldı. Çok fazla olmuş olmaz isem, yardımınız ilaç gibi geldiğinden, rayiç bedel talepli nasıl dava açabileceğimi söyler misiniz? Dilekçede bir yandan Bilirkişi tarafından rayiç bedelin tespitini talep ederken, fazlaya ilişkin hakları saklı tutup temsili bir harca esas değer belirtip, sonradan ıslah yoluyla talep olunan miktarı değiştirilecek bir dava şeklinde mi?