Mesajı Okuyun
Old 12-10-2010, 18:35   #5
Admin

Alıntı:
Yazan Komagene
Ancak sadece bir şey yazmıyor o da "Kira Bedeli", tabii muacceliyet şartı gibi bedel ile ilgili hususlar da da yok. Bugüne kadar kesinlikle tek kuruş dahi kira ödenmemiş. Müvekkil iyi niyetle hep beklemiş.
Bence alacağınızın zamanaşımından önce düşünmeniz gereken daha önemli bir konu var: o da acaba kira ilişkisine dayanarak HERHANGİ birşey alabilir misiniz konusu.

Kira bedelinin kira sözleşmesinin esaslı unsuru olduğuna ilişkin kararlara ulaştığınızı ilk mesajınızda belirtmişsiniz. O kararlarda mutlaka görmüşsünüzdür, esaslı unsurun olmaması durumunda Yargıtay hukuki ilişkiyi "kira akdi" olarak nitelendirmeyebiliyor. Sizin durumunuzda da bu konu kiracının da beyanları ve hukuki yoldaki davranışlarına göre tartışılır hale gelebilir diye düşünüyorum, çünkü takdir edersiniz ki çok radikal ve hayatın akışına da hiç uygun olmayan bir örnek var elinizde. Hadi kira akdinin bedel kısmının boş kalmasını maddi hata olarak görelim ve arkasında duralım ama normal bir kira ilişkisinde hangi evsahibi kiraya verdiği mecurla ilgili 1 kuruş dahi almadan 5 yıl boyunca sabreder? Dolayısıyla başvuracağınız HERHANGİ bir hukuki yolda, karşınızdaki kişi ben "kiracı değilim ki" diye karşınıza çıkarsa, bunun aksini ispat konusunda ciddi sorunlar yaşayabileceğinizi düşünüyorum ve takdir edersiniz ki kira alacağı/kira tesbit davası, 6570'e sayılı tahliye davası vs. her türlü hakkınızın kullanımı için evvelemirde kira ilişkisinin varlığının ortaya konması gerek.

Ben sizin yerinizde olsaydım (ki hiç istemezdim!) , sanıyorum önce kiracıya bir ihtar keşide eder ve alacağı tahmini olarak belirleyip bu miktar muaccel olmuş alacağın 30 gün içinde ödenmesini, aksi takdirde akdin fesh edileceğini ihtar ederdim. Sonra kiracı ne cevap verecek/ne yapacak beklemek gerek. Eğer ondan bir ses çıkmazsa, 30 gün sonra sulh hukuk mahkemesinde tahliye davası açar ve en azından önce tahliyeyi sağlamaya çalışırdım. Eğer ki o davada tahliyeyi sağlarsanız, aranızdaki hukuki ilişkinin kira ilişkisi olduğu da mahkeme kararıyla sabit olmuş olacağından, o davada tartışma konusu yapmasanız bile bilahare geçmişe yönelik kiraları istemek için hukuki dayanağınızı oluşturmuş olursunuz diye düşünüyorum. Veya tabii o davada da isteyebilirsiniz ama işlerin karışacağı ve hakimin bir de rakamlarla uğraşmamak için "ne kirası kardeşim git işine" demesi az ihtimal değil, o nedenle ben olsam o davada sadece tahliyeye odaklanırdım. Zaten siz bu ilişkiden tahliye ile sıyrılırsanız, hiçbirşey tahsil etmeseniz bile karlı sayılabilirsiniz kanaatindeyim, çünkü işin ucunda bir de kiracı olduğunu ispat edemediğiniz ama fuzuli şagil olduğu da gayet tartışmalı bir işgalci ile uğraşmak var.