Mesajı Okuyun
Old 24-07-2007, 20:42   #36
SPARTACUS

Ya ümitsizsiniz. Ya da ümit sizsiniz.
Ya çaresizsiniz. Ya da çare sizsiniz.
Behçet Necatigil

-- Sayın Av.Armağan Konyalı yazınızın sonundan başalayarak yazdıklarınıza cevap vereyim.
-- Ama öce şu yazınıza açıklama getireyim
(Sayın Av.Armağan Konyalı'dan alıntı)"Adınız bana ölmekten ve öldürmekten kurtulmaya çalışan bir kahramanı hatırlatıyor" “Anladığım kadarıyla siz insanlığı hukuk felsefesi ile ilerleteceğinizi sanıyorsunuz. Halbuki ilk adım öldürmekten vazgeçmektir. Adaşınız Spartaküs böyle yapmıştı”

-- SPARTACUS'un eminim kemikleri sızlıyordur.Sizi temin ederim SPARTACUS ölmekten ve öldürmekten asla korkmadı öldürmek aşkıyla yanıp tuştan biri değildi şüphesiz , ama o kendini meşru müdafaa etti öyle bir meşru müdafaa ki meşruluğu yüzyıllardır geçerliliğini sürdürüyor.Eğer ölmekten korksaydı koca ROMA imparatorluğuna kafa tutamazdı. Yada deli olması gerekirdi.Müthiş bir dehası olduğunda tarihçiler hem fikir.

-- İnsanlığı felsefeyle ilerletmeyeceğiz de ne ile ilerleteceğiz.Kırmızı ferrariyle mi yada öldürme öldürme öldürme öldürme …… diye 24 saat kulağına bağıracağız ?Böyle mi vazgeçireceğiz ?
-- HAYIR adaşım SPARTACUS böyle yapmamıştı.O felsefesiyle yüzbinlerce yoldaş buldu.Siz felsefesiz, gerçek manada bir tek yoldaş bulabilirmisiniz kendinize ?

-- Sayın "KONYALI" şeklinde size hitap ederken herhangi bir ima,vurgulama....vs amaçlamaksızın size saygıyla hitap edebilmek için bu şekilde yazdım yanlış anlaşıldıysam ki sanırım öyle olmuş, beni bağışlayın

-- İkinci sorunuza cevabım "bilerek sorulmuş sorular..." diyerek sizin aslında fikir ortamı oluşturmaya çalıştığınız bu sorularınızın cevabını bildiğinizi zannetmiştim oysa bana verdiğiniz cevapta öyle olmadığını anladım !

-- Felsefe varlık ve düşünmeyi oluşturan ilkeler, gerçeklik ve nedenselliğin araştırılmasıdır. belirli bir konuda yoğun ve sistematik düşünmektir.

İnsan düşünce ile görür ve duyar.
Epiharmus

-- Bir diğer tanımı bir tür kritik, yaratıcı düşünmedir

**"Bir şeyin nedenini öğrenmeyi kral olmaya yeğlerim."**Demokrit

-- (Sayın Av.Armağan Konyalı’dan alıntı) "Önce hukuk vardı; felsefe sonra ortaya çıktı. Sizin dediğiniz doğru olsaydı felsefenin bilinmediği zamanlarda hukuk da olmazdı"

-- Önce hukukun var olduğunu sonra felsefenin çıktığı bilgisine nerden ulaştınız.
-- Yukarı da yazımda felsefenin ne anlama geldiğiniz yazmaya çalıştım. Sanırım siz felsefe kelimesine farklı bir anlam veriyorsunuz.
-- Biri bana düşünmeden(Felsefe yapmadan) nasıl hukuk kuralları yapılır söylesin lütfen.
Binlerce kanunun yazı turayla mı yapıldığını söylüyorsunuz ? yada roman yazar gibi(ki bunda dahi akıl vardır) belki de bir kaç kişinin keyfine göre... Sanmıyorum

-- “……..Felsefenin bilinmediği zamanlar” bu cümle size mi ait lütfen hayır deyin Felsefeyi herhalde tekerleğin keşfi yada ateşin bulunması gibi bir şey zannediyorsunuz.
-- Oysaki düşünen herkes felsefe yapar. Bu şu demek değil "yarın nereye gitsem acaba !" bu felsefe değildir ve fakat neden öldürmemeliyim, çalmamalıyım ben kimim, düşünce nedir vs vs gibi konular felsefenin konusudur bu şekilde düşünerek farkında olun olmayın, adını ne koyarsanız koyun felsefe yaparsınız.

İnsanı hayvandan ayıran akıldır. İnsan , akıldan uzaklaştığı zaman , hayvan ortaya çıkar.
Efictetos

-- (Sayın Av.Armağan Konyalı'dan alıntı)"Karanlıktan korkmayın, doğruları görememekten korkun."

-- Doğru nedir?Kime göre doğru ? Özür dilerim felsefe gereksizdi dimi, önce şu öldürmem ve çalmamaya çare bulmalıyız hatta açlıkta sefaletten ,insanların birbirini ve doğayı sömürmesinden ,birbirlerini köle etmesinden önce !
-- Felsefe yapmadan doğruyu tanımlayın , bu mümkün değil dimi
Dinlerseniz, size her zaman doğru yolu gösteren bir sesin var olduğunu unutmazsınız.
Thomas Hughes

-- (Sayın Av.Armağan Konyalı’dan alıntı) “Ben felsefeden bir şey beklemiyorum zaten. İnsanlıktan öldürmemesini bekliyorum; bunun için felsefeye gerek yok. Öldürmenin kötü bir şey olduğu bilgisine insanlar felsefeden önce ulaştılar. Ama bu bilgiyi kullanmıyorlar. Kullandıklarında çok çok farklı bir dünyamız olacak.”

-- Buyrun cenaze nazmına Felsefe sanki TANRI. Adağınızı adamış netice alamamış kul hüznü içerisindesiniz.Hem “insanlar öldürmenin kötü bir şey olduğu fikrine felsefeden önce ulaştılar” diyorsunuz hem de kullanmıyorlar diyorsunuz.

Önce doğruyu bilmek gerekir; doğru bilinirse yanlış da bilinir, ama önce yalnış bilinirse doğruya ulaşılamaz.
Farabi

İnsanlar bu fikre felsefeyle ulaşmadıysalar gök kuşağının altından geçerek mi ulaştılar,tesadüfen mi buldular, arkeolojik bir kazıda mı rastladılar ? Madem öyle veya böyle ulaştılar niye kullanmıyorlar ,çok mu üşengeç insanlar atom bombasını bulup kullanmaktan yada kozmik alemde yeni gezegenler seyhat etmekten daha mı zor ki öldürmeme bilgisini kullanmak ?

Barışa giden yol yoktur, barışın kendisi bir yoldur!
Gandhi

-- NETEİCE İTİBARİYLE yazınız kanaatimce yanlışlar ordusu, hangi birine cevap vereyim. Sayfalarca yazmam gerek.Yazarım sorun değil fakat anlamsız , tutarsız , çelişikili sorular. Lütfen bunu da yanlış anlamayın 
Her zaman kalp kıran adam, ayakkabı içindeki taşa benzeyen bir arkadaştır.
Elbert Hubbard

Uşağım bile olsa, yanlışlarımı düzelten efendim olur.
Goethe

--------------------------------------------------------
Behey
Berkley!
Behey on sekizinci asrın filozof peskoposu.
Felsefenden tüten günlük kokusu
başımızı döndürmek içindir.
Hayat kavgasında bizi
dizüstü süründürmek içindir.

1926 Nazım HİKMET