Mesajı Okuyun
Old 27-05-2008, 22:39   #1
av.kerasus

Mahçup Tahliye Davası Mı Açmalıyım Yoksa Doğrudan İcra Yoluna Mı Başvurmalıyım!!!

Sayın meslekdaslarım;elimde bir taşınmaz davası var.Müvekkil tahliye ettirmek istiyor.Müvekkil taşınmazı 04.06.2007 tarihinde satın almış ve kiracı aldığı tarihten itibaren kira bedellerini ödemiyor.Ayrıca taşınmazı boşaltmaya da yanaşmıyor.Öncelikle kiralananın yeni iktisabı nedeniyle tahliye davası açtık ancak dava 1 gün nedeniyle süre açısından reddedildi.Kira sözleşmesinin süresi 3 yıl ve kira sözleşmesi 21.05.2006 tarihinde yapılmış.Davalıya iki haklı ihtar cektik ve şimdi de iki haklı ihtara dayanarak tahliye davsı açmak istiyoruz ancak araştırmalarıma göre bu davanın açılması için kira sözleşmesinin bitmesi gerekiyor ve sözleşmede muacceliyet sartı varken bu dava açılamıyormuş.Sitede daha önce tartışılmış kararlarda da okudum.Ben bu durumda bu davayı açamıyorum.Direkt icra yoluna başvurup hem ödenmeyen kira bedellerin tahsilini hem de tahliyesini mi talep etmem gerekiyor?Yoksa fikirlerim yanlış mı?Tereddüt yaşıyorum çünkü bazıları bu davayı açmamda sakınca olmadığını bu davada ödenmeyen kira bedellerini isteyebileceğimi ve sözleşmenin sona ermesi gerekmediğini bir dönemlik kira süresinin geçmesinin yeterli olduğunu söyelediler.Ben ise,iki haklı ihtara dayanarak tahliye davası açarsam davanın red olacağını düsünüyorum çünkü sözleşme 21.05.2009 yılında bitiyor ve bu davada ödenmeyen kira bedellerinin tahsil edilip edilemeyeceği konusunda tereddüt yaşıyorum.
Yardımcı olursanız sevinirim...Teşekkürler...