Mesajı Okuyun
Old 24-09-2006, 16:05   #9
Av. Can DOĞANEL

Sn. Ergin "Tellallık hakkında umumi surette vekalet hükümleri caridir." demek Tellal, vekildir anlamına gelmez. Sizin anladığım kadarı ile hukuki gerekçelerime bir itirazınız yok hakkaniyete aykırı olduğu düşüncesindesiniz. Neden olsun ki? Arabamı satmak istiyorum. Bunun içinde galeriler var. Birine gidip aracımı bırakıyorum ve bunu satın, sattığınızda noterden devrini alıcıya veririm. Size de şu kadar ücret veririm, ancak araç sizin elinizde iken hasarın ve sorumluluğun sizde olduğuna dair beyanınızı isterim diyorum ki, araç çoluğun çocuğun elinde bir takım olaylara karışmasın. Sonra işime gücüme dönüyorum. Bir telefon geliyor. Karakola gelin aracınız falana çarpmış kendisi komada ifadenizi alacağız. Haydaa. Şimdi galerici sorumsuz davranarak yalnızca satışa arz amaçlı olarak ve işin mahiyetine uygun deneme sürüşleri için kullandırması gereken aracı mesela tanıdığı birine emaneten vermiş ve bu kişi kaza yapmış benim sorumlu tutulmam hakkaniyete uygun mu? Ya da siz açıkça rahatsızlığınızın ne olduğunu açıklar mısınız? Araç malikini sorumlu tutan bir yasa maddesi var mı? Tüm düzenlemeler işleteni gösteriyor. İşleten olmadığımı, zilyedliği tellala devrettiğimi yazılı belge ile ispatlıyorum. Daha ne yapayım?