Mesajı Okuyun
Old 18-03-2019, 16:19   #1
ozkose71

Varsayılan İşe başlatmama tazminatında ücretin belirlenmesi

İşe iade davasının işveren aleyhine kesinleşmesi üzerine usule uygun olarak çalışanın (Tıbbi Tanıtım Uzmanı) haklarını ödedik. Geçersiz fesih tarihinden kararın kesinleşmesine kadar 3 yıl geçti. İşe başlatmama tazminatı ücretini hesaplarken; çalışanın geçersiz fesih tarihindeki ücretine, her yıl emsal içiye yapılan zam oranında (%8) zam yaparak ücretini bulduk ve tazminatı buna göre ödedik. Ancak işçinin avukatı geçersiz fesih tarihindeki ücretin asgari ücrete oranını (o tarihte asgari ücretin 6 katı imiş) dikkate alarak, bu günkü asgari ücret üzerinden hesaplama yapıp (son yasal düzenlemeler sonrası asgari ücret arttığı için), asgari ücretin 6 katıyla hesaplama yaptığında fahiş bir ücret çıkıyor, bu ücret üzerinden işe başlatmama tazminatı farkı talep etmiş. İşe başlatmama tazminatı ücretinin belirlenmesinde Yargıtay'ın kararlılık kazanmış içtihadı yok mu ?

Boşta Geçen süre ücretini belirlerken, geçersiz fesih tarihindeki ücretine para ile ölçülebilen haklarını da ekledik. Tıbbi tanıtım uzmanlarına işlerinde kullanmaları amacıyla araç tahsis edilir. Çünkü geniş bir alanda tanıtım yapmaktadır. Ama her türlü şahsi işinde de kullanabilir. Bunun dışında bu kişilere servis hizmeti verilmemektedir. işçi boşta geçen süre ücreti içine yakıt giderini de dahil etmiş. hatta yılbaşı hediye paketi, telefon, doğum günü primi gibi talepleri de var. Klasik yargıtay kararları dışında Yargıtay'ın bu konuyu ele aldığı daha kapsamlı bir içtihadı var mı ?