Mesajı Okuyun
Old 26-03-2002, 14:23   #15
Kerem

Sayın Tikici,

Hepimiz hukukçuyuz, söylemeye gerek yok diye düşünüyorum: Hukuk sistemleri şu kişi bunu yapmaz, bu meslekten olanlar iyidir tezine dayanarak kurulamaz. Bir sistem getirirken herkesin herşeyi yapabileceğini düşünürsünüz ki, hukuk aciz kalmasın.

Bir kişi mesleği ile şeytan ya da melek olmaz. Hangi meslekten olursak olalım, hepimizin iyisi de vardır, kötüsü de, kurallara uyanı da vardır, uymayanı da, vicdanlısı da vardır, vicdansızı da, toplumu düşüneni de vardır, kendini düşüneni de, namuslusu da vardır, hırsızı da. Bizler insanız, öyle değil mi?

Hakimlerimiz için konuşmuyorum, tüm meslekler hatta tüm insanlar için konuşuyorum: Nasıl olsa yapmazlar diye birilerini kurallardan bağışık kılamazsınız. Eğer yapmazlarsa, zaten kurallardan bağışık kılmanıza da ihtiyaçları yoktur. Ama bir milyar tanesinden bir tanesi yaptığı zaman onu yargılacak kural ihdas etmediyseniz, hukuk sistemini aciz bıraktınız demektir. Hukuk sistemi acizliği en az hakeden sistemdir.

Sayın Turev, burada konumuzun hakimlerin ceza koğuşturmasından bağışıklığı olmadığa lütfen dikkat ediniz. Ben polislere hakimleri tutuklama hakkı verilsin demedim, konumuz da o değil zaten. Burada söz konusu olan çok basit bir konu: Hakimler trafik suçlarından bağışık olsun mu, olmasın mu konusu. Neticede kendilerine bir adet ceza makbuzu verilmesi meselesi. Yoksa eğer gözaltına alınmayı gerektirecek bir başka eylemleri varsa, yargılanma usullerinin farklı olduğuna, olacağı veya olması gerektiğine ben de katılıyorum. Benim anlayamadığım tek husus nasıl olur da siz değerli katılımcıların GÖREVİNDEN KAYNAKLANMAYAN BİR TRAFİK İHLALİNDE hakimleri trafik cezasından bağışık gördüğünüzdür. Daha vahimi nasıl olup da bunu "bir hak" olarak nitelendirdiğinizdir.

Sayın Judge, Konuyu niçin avukatlar-hakimler arası bir ihtilaf halinde yorumladığınızı ben anlayamadım. Hakimlerin hukuken trafik suçu işleme hakkı olup olmamasını konusunun avukatlar ve hakimler arasındaki ilişki ile ne ilgili var? Ben bir hakim olsaydım da burada dile getirdiğim görüşlerin aynısı dile getiririm. Konu avukatların trafik cezalarından bağışıklığı olsaydı, bir avukat olmama rağmen yine buna karşı çıkardım. Bu mesaja yanı veren sayın hakim de bir hakim olmasına rağmen sizin savunduğunuz bu görüşe karşı çıkmış. Görüldüğü gibi konunun avukat olmakla, ya da avukatlar ve hakimler arasındaki ilişki ile bir ilgisi yok.

Saygılar..