Mesajı Okuyun
Old 04-04-2007, 00:00   #1
metinunal83

Varsayılan TCK md 180 "TRAFİK GÜVENLİĞİNİ TAKSİRLE TEHLİKEYE SOKMA"

Merhaba değerli Türk hukuk sitesi üyesi meslektaşlarım.Geçenlerde bir müvekkilimiiz ile ilgili bir olay nedeniyle dikkatimi çeken bir hususu burada tartışmaya açmak istiyorum.
Konu şu;
TCK md. 180 de "Deniz, hava veya demiryolu ulaşımında, kişilerin hayatı, sağlığı veya malvarlığı bakımından bir tehlikeye taksirle neden olan kimseye üç aydan üç yıla kadar hapis cezası verilir" deniyor.Ancak karayolu ulaşımı suç tanımında yeralmamış.Bunun nedeni nedir?Daha doğrusu burada kanun koyucunun bilinçli bir yaklaşımımı söz konu yoksa dikatinden mi kaçmış?
Bu soruma yanıt ararken şu husularıda değerlendirmenizi rica ediyorum;
1- TCK md 180/2 de aynı suçun kasti hali düzenlenmiş ve oradaki suç tanımında karayolu ulaşımıda yer almış.
2- TCK md 180/2 de suçun kasti hali için öngörülen hapis cezası 1 aydan(süreli hapis cezaları tck 49 gereği 1 aydan başladığı için) 2 yıla kadar iken , TCK md 180 deki taksirli hali için öngörülen hapis cezası 3 aydan 3 yıla kadar dır.
Yani kişi (karayolu ulaşımı dışında) bu suçu kasten işlediğinde daha az ceza görme durumuyla karşı karşıya..
Benim görüşüm kanunkoyucunun gözünden kaçan bir durumun söz konusu olduğu şeklinde.Sizler bu konuda ne düşünüyorsunuz merak ediyorum..
hepinize meslek hayatınızda başarılar diliyorum.