Mesajı Okuyun
Old 25-04-2007, 23:35   #12
yargıç isa

Karar Yargılama yetkisi değil....

Yargılamak anlamında yetki değil. Sözleşme tedbirlerin alınacağını belirtiyor ki ben de ona bağlı olarak alında belirtmiş olduğunu cümleyi yazdım. Sözleşme 4/1-a(ii) de önlemden; 4/1-b(iii) de ise gerekli tedbirlerin alınmasından söz etmektedir. Koğuşturma, tutuklama, vs... gibi tedbirlerin alınabileceği konusunda taraf olan her devlet yetkilidir. Ayrıca bu suçlar hakkında başka ülkede koguşturma yapılmamışsa, iade istenmiyorsa ki artık bu suçu yargılamakla mükellefsiniz çünkü bu sözleşme işbirliği ve suçluların cezalandırılması amacına yönelik kurulmuştur. Aksi halde 4/1. madde yargılama yetkisinide içerseydi, 1. fıkra 2. fıkrayı mülga edecekti; 2. fıkrada sözleşmenin amacını ortadan kaldıracaktı. Yani sözleşme spor olsun diye yapılmış olacaktı.

Bu nedenle, sözleşmeye göre iadenin reddi için 2. fıkradaki hususlar mevcut olmalı. İkinci olarakda, Türkiye bunu onaylarak, sözleşmeden doğan yükümlülüklerini yerine getireceğini taahhüt ettiğinden , iade etmeli diye düşünüyorum. Ve de mevzuatını değiştirmelidir.

saygılarımla...