Mesajı Okuyun
Old 18-05-2009, 13:47   #21
Av.Can

Sayın Cengiz Aladağ'ın saptaması çok doğru. Şu sıralar bu maddelerle ilgili bir iki davam olduğundan ayrıntılı araştırma ihtiyacı duydum ve bu garipliği net biçimde fark ettim. Eğer eşe tecavüz edilirse bu şikayetten vazgeçmeyle ortadan kalkıyor oysa eş dövülürse bu şikayetten vazgeçmeyle ortadan kalkmıyor. Burada korunmak istenen şey nedir doğrusu anlamadım.

Üstelik sanık vekilliği yaptığım bir dosyada eşini istemedende olsa yaralayan bir koca var ve olay bir şekilde kasıt altında işlenmiş şekilde gözüküyor. İnanın bana sanık kocadan fazla mağdur kadın telaşlı. Eşinin ceza alması durumunda evliliğinin biteceğinden vs endişe ediyor. Şimdi kocaya ceza verilirse bundan kadın ve çocukta etkilenecek. Bence re'sen kovuşturulması yerinde değil. Bu örnekten net biçimde görebiliyorum bunu. "Kadınlar eşinden çekindiğinden şikayetini geri alırlar eğer re'sen olmasa" derseniz o zamanda kadınları irade kullanamayan kişiler olarak görmüş oluruz. Ayrıca madem yaralama şikayete bağlı değil. Cinsel tecavüz neden şikayete bağlı.

Son bir husus da cinsel saldırı şiayet yokluğundan düşse bile etkili eylemden yargılama sürer mi? Bence süremez. Çünkü kanun bu iki eylemi birbirinden ayırmış ve ayrı maddelerde düzenlemiş. Bu anlamda cinsel saldırı aynı anda içerisinde yaralamayı barındırmaz demek gerekir hukuki anlamda.Aksi takdirde kanunun sistematiğine aykırı hareket edilmiş olur. Saygılarımla