Mesajı Okuyun
Old 18-12-2007, 14:37   #3
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
benimde konuya ilişkin ve alakalı bir sorum var.bosanma davası acıldıktan sonra kirada olan evde kalan eşin evi başka bir yere kiraya taşıması yine ortak konut oldugu anlamına gelirmi.evdeki herşeyi alıp başka yere taşımış olması o evin artık kendine ait bagımsız bir yer oldugu anlamına mı gelir yoksa resmen evlilik devam ettiği için ve eşyalarda ortak kullanılan ev eşyaları oldugu için halen ortak konut sıfatını taşırmı.şiddet gördüğü için evine yaklaşamayan eş isterse bu taşınmış olan evede girebilme hakkına sahipmidir.

Sorunuzda kavramları birbirine karıştırdığınızı sanıyorum. Benden önce yanıt veren meslektaşımız evlilik birliği devam ederken(birlikte oturulurken) aile konutu hakkındaki tasarruf ve kısıtlamaları izah etmiş zaten...Ancak sorunuzda
Alıntı:
bosanma davası acıldıktan sonra
ifadesi geçtiği için ben farklı bir açıdan yaklaşmak istiyorum. Boşanma davası açıldıktan sonra taraflar ayrı yaşama hakkına sahip olurlar. Dolayısıyla isterseniz davadan önceki evde oturabilir; isterseniz başka bir yere taşınabilirsiniz. Artık ortak konuttan söz edilemez. Taşınırken evdeki eşyaların birlikte götürülmesi ise farklı bir olgudur. Diğer eş, mülkiyet iddiasında ise açacağı 'eşya davası' ile bunu kanıtlamalıdır. Dilerse davadan önce eşyaların bulunduğu yerde mahkeme kanalıyla 'tespit' yaptırabilir.

Alıntı:
şiddet gördüğü için evine yaklaşamayan eş isterse bu taşınmış olan evede girebilme hakkına sahipmidir.

Yine bana karışık gelen bir cümleniz de budur. Burada gösterdiği şiddet nedeniyle önceki eve giremeyen eşin, yeni eve girme hakkının olup olmadığını sormak istediğinizi sanmaktayım. Mahkemece verilmiş bir koruma kararı varsa yeni evde de geçerli olacaktır. Ancak zaten şiddet görüp ilk eve (korkudan) giremeyen eşin; yeni eve girip giremeyeceğini soruyorsanız soru anlamsız olmaktadır. Çünkü korkusu devam ettiği müddetçe yeni eve de girmek istemeyecektir.

Saygılarımla