Mesajı Okuyun
Old 04-10-2011, 05:31   #1
kitapci

Varsayılan cocuklarim amerikan vatandasi, turkiyede bosanma davasi acsam kacirmis konumunda mi olurum?

Ben ve esim turk vatandasiyiz ve turkiyede evlendik, ama iki cocugumuz (1-3 yaslarinda) amerikada dogdular. Esim bana siddet uyguluyor. en son cok agir darbeler aldigimda doktora gidip rapor aldim. Ama cocuklara uygulanan bir siddet yok ortada. Burda bosanma davasi acarsam eger, cocuklar bana bile verilse, babaya gorus izni verilecegi icin cocuklairimi alip ulkeme donemiyorum onlar belli bir yasa gelene kadar (12 yasina gelene kadar). Donmeye kalksam cocuklari kacirmis konumuna dusuyorum. Oysa ben esimdem bosanip turkiyeye donmek istiyorum cocuklarimla birlikte. Universite mezunuyum meslegim var, ailemin maddi durumu gayet iyi. bana sonuna kadar da destek veriyorlar. Bu durumda ben cocuklarimi alip turkiyeye gelsem, orda bosanma davasi acsam, cocuklarin velayetini alsam, amerikan hukumeti bu karari tanir mi? tanimazsa benim ya da cocuklarimin uzerinde bir yaptirim uygulama hakki var mi? cocuklarimi Amerikan vatandasliklari var diye zorla alip amerikaya goturmeye kalkabilirler mi? cok kotu durumdayim, ne amerikada kalmak istiyorum ne de cocuklarimdan ayrilmak. bunun bir cikar yolu bulunamaz mi? cok tesekkur ederim.