Mesajı Okuyun
Old 03-05-2011, 01:37   #1
Franz Kafka

Yeni Fikir Behzat Ç-Bir Ankara Polisiyesi

Aslına bakarsanız dizinin ilk bölümünü büyük bir heyecanla bekledim ama aradığımı bulamadığımı sandım. Uzunca bir süre izlemedim. Ama pazar akşamlarından birinde can sıkıntısıyla açmadığım o kara kutuyu gece yarısı açmak zorunda kaldım. Behzat Ç dizisi vardı ekranlarda. Sanırım tekrarı oynuyordu. Birden önceki hislerden başka bir his kapladı içimi. Nasıl da gerçekçiydi. Belki doğru değildi ama o kadar gerçekçiydi ki kendimi kaptırdım. Eski bölümlerini bulup tekrar, tekrar izledim. O günden bu yana da her bölümünü iki kere izler oldum.
Behzat Ç Emrah Serbes'in bir romanındaki kahramanından uyarlama bir yapım. Çokça gösterdiği şiddetle tanınıyor. Aslında sorgulanmasını istediği de tam olarak bu sanırım. Geri kafalı bir baş komiser kendine uygun tarzuyla her olayı aydınlatıyor. Şiddeti, küfürü bolca içinde taşıyor. Bazan öyle olaylarla karşılaşıyor ki insan olarak o mesleği yapmak gerçekten zor dedirtiyor insana. Bazan hak vermemek elde değil derken, polisleri de sorgulamamızı sağlıyor.Yani senaristler karşımıza geçmişler bizleri büyük bir sınava tabi tutuyorlar.
Ondan dolayıdır ki böyle bir başlık açıp belki de olması gereken yerde bunları tartışmaya açmak istedim. Kullanılan dil ve şiddet bir dizi için uygun mudur? Diziler bize olması gerekeni mi, yoksa olanı mı göstermelidir? Polis ne kadar sert olmadır? Behzat Ç kahraman mıdır yoksa lağvedilmesi gereken bir insan mıdır?