Mesajı Okuyun
Old 25-01-2013, 17:25   #23
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

T.C.
YARGITAY
2. HUKUK DAİRESİ
E. 2012/819
K. 2012/18343
T. 2.7.2012

• BOŞANMA DAVASI ( Tarafların Karşlıklı Olarak Güven Sarsıcı Tutum ve Davranışlarda Bulunduklarını Tanığa İtiraf Ettikleri/Birbirlerine Küfrettikleri - Evlilik Birliğinin Temelinden Sarsıldığı/Davanın Kabul Edileceği )

• GÜVEN SARSICI TUTUM VE DAVRANIŞLAR ( Tarafların Karşlıklı Olarak Güven Sarsıcı Tutum ve Davranışlarda Bulunduklarını Tanığa İtiraf Ettikleri/Birbirlerine Küfrettikleri - Tarafların Eşit Kusurlu Olduğu/Boşanma Davasının Kabulü Gereği )

• EVLİLİK BİRLİĞİNİN TEMELİNDEN SARSILMASI ( Tarafların Karşlıklı Olarak Güven Sarsıcı Tutum ve Davranışlarda Bulunduklarını Tanığa İtiraf Ettikleri/Birbirlerine Küfrettikleri - Tarafların Eşit Kusurlu Olduğu/Boşanma Davasının Kabulü Gereği )
4721/m.166

ÖZET : Tarafların karşılıklı olarak güven sarsıcı tutum ve davranışlarda bulundukları, bu durumu her ikisinin de tanığa itiraf ettiği ve bu sebeple çıkan tartışmalarda birbirlerine küfrettikleri anlaşılmaktadır. Bu halde taraflar arasında evlilik birliğini temelinden sarsacak derecede ve ortak hayatın devamına imkan bırakmayacak nitelikte bir geçimsizlik mevcut ve sabit olup, bu sonuca tarafların eşit kusurlu davranışlarıyla ulaşılmıştır. Gerçekleşen bu durum karşısında, davanın kabulü ile tarafların boşanmalarına karar verilmelidir.

DAVA : Taraflar arasındaki davanın yapılan muhakemesi sonunda mahalli mahkemece verilen, yukarıda tarihi ve numarası gösterilen hüküm temyiz edilmekle, evrak okunup gereği görüşülüp düşünüldü:

KARAR : Yapılan soruşturma ve toplanan delillerden; tarafların karşılıklı olarak güven sarsıcı tutum ve davranışlarda bulundukları, bu durumu her ikisinin de tanık A.'ye itiraf ettiği ve bu sebeple çıkan tartışmalarda birbirlerine küfrettikleri anlaşılmaktadır. Bu halde taraflar arasında evlilik birliğini temelinden sarsacak derecede ve ortak hayatın devamına imkan bırakmayacak nitelikte bir geçimsizlik mevcut ve sabit olup, bu sonuca tarafların eşit kusurlu davranışlarıyla ulaşılmıştır. Gerçekleşen bu durum karşısında, davanın kabulü ile tarafların boşanmalarına karar verilecek yerde, yetersiz gerekçe ile davanın reddi doğru bulunmamıştır.

SONUÇ : Temyiz edilen hükmün yukarıda gösterilen sebeple BOZULMASINA, temyiz peşin harcının yatırana geri verilmesine, işbu kararın tebliğinden itibaren 15 gün içinde karar düzeltme yolu açık olmak üzere, 02.07.2012 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.

Kazancı