Mesajı Okuyun
Old 01-10-2012, 08:53   #7
Admin

Sayın carlito,
Alıntı:
24 saat gecmis fakat Cengiz Bey'den başka bir yanıt yok malesef.. Uzulerek gorulen o ki; TBB ve Barolarin da bu isi fazla ciddiye aldigi yok , yine malesef.. Etik ve ilkeli bulmuyoruz ama fazla da umursamiyoruz anlaşılan.. Cengiz Bey'e katilmakla birlikte ''arsizlik'' sözcüğünün yetersiz kalacağı kanaatini tasimaktayim,
Avukatların google adsense reklamlarını kullanması hukuka uygun mudur konusunu irdelemeyeceğim dahi, zira işin o yönü bence tartışılmayacak kadar açık.

Konunun sizin tabirinizle niye ciddiye alınmadığını ise sanırım asıl tartışılması gereken durum. Bu konuda benim kişisel teorim Barolar ve TBB tarafından bu reklamlarla "ilgilenilmemesi" değil, "ilgilenilememesi" durumunun söz konusu olması.

Bir avukat Milliyet gazetesine ilan verirse, Barosu hakkında işlem yapar. Eğer avukat savunmasında benim o ilanla ilgim yok derse, gerekirse Miliyet gazetesi ile temas kurulur, ilanı kimin verdiği araştırılır, o kişinin avukatla ilgisine bakılır, hatta gerekirse savcılık vs. devreye sokulabilir. Ve netice olarak o reklamın akıbetini ve disiplin işlemini bir karara bağlamak mümkün olur.

Oysa aynı reklam bir ABD şirketi olan Google'da veya ABD'de yayın yapan NY Times gazetesinde çıkarsa, disiplin soruşturması yapan Baronun eli kolu çoğu zaman bağlanır. O soruşturmada avukat bu reklamın benle ilgisi yok derse, konuyu Google'a sorduğunuz ABD merkezli şirket Türk Barosuna cevap bile vermez. Savcılığı devreye soksanız yine cevap vermeyebilir. ABD mercilerini devreye sokamazsınız, bu reklamlar onların mevzuatına göre hukuka aykırı değildir.

Sonuç olarak soruşturmanızda önemli bir karar verme noktasına gelirsiniz: Ya "bu reklamı o avukat dışında kim verebilir ki, savunmanda yalan söylüyorsun" der ve hiçbir deliliniz olmadan sırf kanaat ile avukata reklam yasağından ceza verirsiniz, ya da delil bulamadık der dosyayı işlemden kaldırırsınız.

Eğer dosyayı işlemden kaldırırsanız, bundan sonra artniyetli her avukat gidip google'a reklam verdikten sonra hakkında soruşturma açıldığında, "ben yapmadım, beni sevmeyen biri ceza almam için yapmış" der. Eğer ceza verirseniz, birgün biri çıkan hakikaten bir avukata ceza aldırmak için onun haberi olmadan google adsense'e onun reklamını koyar.

Görüldüğü üzere bu sorunun çözümü o kadar basit olmayabilir ve ilgilenmek de yeterli gelmeyebilir. Tabii ifade ettiklerim naçizane kişisel teorim ve görüşümden ibarettir, kimseyi bağlamaz.