Mesajı Okuyun
Old 20-05-2009, 17:08   #6
hbe

sayin mfa

belki ben yanlis davranista bulunmus olabilirim , ama ben bu yasadigim olayi isim vererek yazmanin yanlis olacagini dusunmustum . eger soyle dusunursek burda herkesin kimligi gizli , ben bu durumdan yararlanarak sevmedigim hoslanmadigim aramizda husumet bulunan bir kisi veya tuzel kisi hakkinda dogrulugu olmayan seyler soyleyerek onun imajini zedeleyebilirim kolaylila degil mi ? ben noterler dedim bunu okuyan noterlerden boyle yapmayanlar zaten ustune alinmaz degil mi ?

diger konuya gelince , ben daha once yeminli tercume isine ihtiyacim olmamisti , bu ilk deneyimim ve isi yeni cozuyorum . bu islemi yaptirmadan once iki ayri notere gittim ve onlara nasil yaptirabilecegimi sordum . ortak yanit ; ikiside elime bir kart verdiler yeminli tercumana ait ( tesaduf ikiside ayni tercumanin karti ! ) dedilerki git tercumana o cevirsin sonra bize getir biz muhurleriz . yani noter vatandasi bu sekilde yonlendiriyo . simdi eger kanun koyucu kanunda sayfa basina ucreti belirtip , yapilan bu hizmet karsiliginda ucretin noter araciligi ile tahsil edilmesini ve kayit altina alinmasi gerektigini belirtiyorsa benim hizmet alan kisi olarak muhatabim noter ve benim tercuman ile karsi karsiya gelmemis olmam gerekiyor . normalde ben tercumana gidiyorsam ve bir hizmet aliyorsam onun karsiligini oderim . cunku mevzuati bilmeyen bi insan hizmet aldigi kisinin tercuman oldugunu dusunur ve ucretini oder . o yuzden ben bu olayda tercumana fazladan para odeyen "salak" oluyorsam bunun kabahatlisi noterdir . konu hakkinda bilgisi olmayan bir vatandas gelipte noter onu bu sekilde yonlendirirse kabahatli noterdir .

hak arama olayina gelince , isitiyorum bir seyler yapmak ama nasil ? elimde belge yokki ispat edebileyim ! yinede sesimi gerekli yerlere ulastirmak icin elimden geleni yapacagim .

yazinin basinda da soyledigim gibi eger durumu anlatirken yanlis yaptiysam , herkesten ozur dilerim . ama bu yaziyi okuyupta bu sekilde calismayan noterler lutfen alinmasin . lafim digerlerinedir...