Mesajı Okuyun
Old 25-03-2008, 23:00   #31
duyurucu1

Dikkat Ben Dosya DÜzenlemesİnİ Avukat Katİbİnden ÖĞrendİm

Alıntı:
Yazan av.nazan kayacı
Ben de yeni başlıyorum.Av.sevil e çok teşekkür ederim bu duyarlılığından ötürü.Katılıp bir cümle bile yardım edenlere de teşekkür ediyorum.Umarım daha fazlası gelir.Zorlu eğitim hayatından sonra mesleğe başlıyoruz ama aldığımız eğitim mesleğin icrası için yetmiyor.Elimizden sıkıca tutacak meslektaşlarımıza ihtiyacımız var.Lütfen sizler de bizim gibi olduğunuz günleri hatırlayıp bize acıyıp bir el atın.İnsanlar bize özgürlüklerini can ve mal hak ve hukuklarını teslim edip güvenecekler.Ben kendi adıma büyük bir çaba harcamaya hazırım ama neyi nasıl yapacağım bu bilgileri nasıl ne şekilde nerede kullanacağım bunu bilmiyor va açıkçası mahçub olmaktan korkuyorum.saygılarımla...

Sevgili Avukat Nazan Kayacı,

Ben ilk avukat olduğumda teorik olarak bilgi sahibiydim ama pratikte işlerin nasıl yapılacağını bilmiyordum.Sora sora,eşe dosta telefon ede ede sonunda takip talebini,ödeme emrini,doldurmayı vekaletnameye "aslının aynısıdır" ibaresini eklemeyi ve tebligat zarfını doldurup üzerine pul yapıştırmayı öğrendi.İcra dairesine gittim.Orada kalabalık olduğu için görevli memurun dosyamı almasını beklerken genç bir çocuğun benim evraklarımın dosyaya yanlış takılmış olduğu ikazıyla karşılaştım.
"Doğrusu nasıl olacak?"diye sorduğumda,Bana
1)En üste takip talebi.
2)Arkasına ödeme emri
3)Sonra ödeme emrine esas teşkil eden varsa senet fotokopisi(o zamanlar senede pul da yapıştırıyorduk)
4)En arkayada vekaletname fotokopisi.Tarafımdan (aslının aynıdır ibaresi yazılı)
Dur daha bitmedi.
Dosyanın sol kapağına:
1)Borçluya gönderilecek tebligat zarfı.
2)Tebligat zarfının arasına borçluya gönderilecek ödeme emri ve varsa ödeme emrine esas teşkil eden senet vs fotokopisi

Dosya kapağını ön yüzüne de alacaklı -borçlu ve avukatın adı soyadı yazılacak veya adres kaşesi basılacak.

Ben bu bilgileri ve eğitimi avukat yanında çalışan bir diplomasız gençten öğrendim.

Gelelim şimdiki zamana:

Bu söylenenlere ek olarak
-Vekaletnameye baro pulu yapıştırılacak
-Senet fotokopilerine artık pul yapıştırılmıyor.
-Takip kiraya ilişkinse icra Müdürü varsa eksikleri belirleyip avukatı yönlendiriyor.

ASIL ÖNEMLİSİ:
Şimdi artık UYAP var.
-Avukat yaptığı icra takibini flaş belleğe hazırlıyor.
-Bir elinde dosya diğerinde flaş bellek.Flaş belleği UYAP görevlisine veriyorsunuz.O sizi bir icra dairesine yönlendiriyor.Aynı zamanda sizi ve yaptığınız işlemi uYAP'a kaydediyor.
-Siz hangi icra dairesine yönlendirildiyseniz oraya gidiyor ve yukarda teorik olarak hazırladığımız dosyayı İcra Müdürüne yada görevlendirdiği memuruna veriyorsunuz.Eğer eksikleriniz yoksa harcını yatırıyorsunuz.

SONRA NELER OLUYOR?

Her takibin kendine özgü itiraz ve hak düşürücü süreleri var.Eğer borçlu bu süreler içerisinde itiraz etmemişse TAKİP KESİNLEŞİYOR.ne demek bu artık borçlu aleyhine her türlü saldırıyı yapabilirsiniz.

Bundan sonrası ve olaylar macera filimleri gibi.Onları da reklamlerdan sonra anlatayım.(:.Not:Buraya gülme işareti koyacaktım Beceremedim.

Selam ve sevgiyle kal