Mesajı Okuyun
Old 22-12-2008, 11:35   #5
avfatihemir

Sayın Jaap,
Öncelikle, katkılarınızdan dolayı çok teşekkür ediyorum.
Sorularınızın cevaplarını dosyadaki mevcut duruma göre aktarıyorum.
Hasta taşıdığını iddia eden sanık çocuğunun astım nöbetinde olduğunu iddia etmektedir. Sanık kendisine kırmızı yanmakta iken, gece vakti, yeşil ışıkta geçen maktulün yola çıktığını görmesine rağmen hiç hız kesmeksizin ışıklı kavşağa girmiş, kazanın oluşmasına sebep olmuştur. Sanık dörtlü flaşörlerini yaktığını, korna çaldığını da iddia etmektedir.
Yukarıdaki Yüksek Mahkeme Kararında eşit şartlara sahip iki özel aracın trafik ışıklarının yanma şekline göre kendilerine verdiği üstünlükten bahsedilmekte.
Sanırım benim konum biraz farklı. Bu sebeple değerli görüşleriniz benim için önemli.
Burada mevzu, özel bir aracın kendisine bir görev yüklemek suretiyle bir trafik ihlali yapması yetkisine sahip olup olmadığı, şayet var ise kazaya sebep olduğu takdirde sorumluluğunun ne olduğu.
Öncelikle bu özel aracın 2918 sayılı KTK göre geçiş üstünlüğü var mıdır? Geçiş üstünlüğü kaza yapma, bu bağlamda bir başkasının can ve mal güvenliğini tehlikeye atma verir mi acaba?
2918 sayılı KTK’ nun 3. maddesi “Geçiş üstünlüğü ; Görev sırasında, belirli araç sürücülerinin can ve mal güvenliğini tehlikeye sokmamak şartı ile trafik kısıtlama veya yasaklarına bağlı olmamalarıdır.”
Mevzuattaki tanımda anladığım kadarıyla,
Görev sırasında,
Belirli araç sürücüsünün,
Başkasının can ve mal güvenliğini tehlikeye sokmamak şartı ile,
Bir takım yasaklara uymamalarına yetki vermekte olduğu görünmektedir.
Bu tanıma ve Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 141. maddesinde tarif edilen “geçiş üstünlüğü hakkının kullanılması esasları”nı da göz önünde bulundurarak bu özel aracın geçiş üstünlüğü var mıdır? Var ise kaza yaptığında kusur durumu neye göre belirlenecektir.
Bu konudaki kıymetli görüş ve değerlendirmelerinizi bekliyor, işlerinizde başarılar diliyorum. Saygılarımla.