Mesajı Okuyun
Old 24-02-2009, 12:29   #36
Hemocrania

öncelikle açtıgım konuyu kişisel sebebplerle takip edemediğim için özür diliyor ve görüş bildiren herkese teşekkür ediyorum.

konuyu görüş ayrılıklarına faydası olur düşüncesiyle detaylandırmak gerekir diye düşünüyorum.

Elbette şahsın krediyi kimin için çektiğinin gerek banka gerekse bizler için çok fazla bir önemi yok.Ben somut olayın anlaşılabilir olması için bu bilgiyi verme ihtiyacı duydum.

Şahıs bankadan çektiği krediyi , SSK emekli maaşını da aldığı bankadan çekiyor.Benim düşünceme göre hesaba yatan bir paradan mahsuptan ziyade maaşa konulan bir bloke uygulaması sözkonusu.
Kaldı ki maaşın yattıgı tarih her ayın 25. günü ve bankanın hesaptan para kesme tarihi de yine ödeme planından anlaşıldıgı üzere ayın 25 i. yani para yatıyor 5-10 gün sonra da kredi ödemesine istinaden para kesilmiyor.

bunun yanında şahsın haketmiş olduğu KEY alacağı da yine sözkonusu banka vasıtyasıyla ödendiğinden bu paranın tamamına da banka tarafından el konuluyor.

Elbette kişinin ihmali davranışı vardır ki tam olarak parayı çektiği için.ancak şahıs bankaya durumla ilgili bilgi almak için gittiğinde yine sistem hatası oldugundan bahsediliyor.

Banka maaşın tamamını kestikten sonra bir de muacceliyet ihbarnamesi gönderiyor ve diyor ki borcunuzun tamamı 2 ay üstüste ödeme yapmadınız diye muaccel olmuştur icra dairesiyle parayı tahsil etme yoluna gideceğiz.

Düşününce maaşından başka geliri ve ciddi malvarlığı olmayan şahsa karşı icrai yola gidildiğinde yine sözkonusu bankadan aldıgı maaş üzerine tamamı yerine belli oranına haciz konulacaktır ancak banka kendi noter kanalıyla gönderdiği ihbarnameye de uymayarak icra dairesi yoluyla değil kendi alacağını kendisi tahsil etme yoluna gidiyor.

yani bankanın kendi davranışı dahi tutarsız..

bir an için hukuk kurallarını bir tarafa bırakalım. Mantık ve vicdani açıdan baktığımızda dahi söz konusu olayda rahatsız edici birşeylerin olduğu kesin. yoksa kredinin kimin için alındığı şahsın ihmali davranışı yahut bankadaki sistem hatası sadece teferruattır.Bankalar güven kuruluşlarıdır ve bireysel kredilerin, kredi kartlarının ayyuka çıktığı günümüzde uygulamaları da bu doğrultuda olmak zorundadır.