Mesajı Okuyun
Old 11-08-2006, 13:45   #1
Admin

Varsayılan Avira : Ücretsiz Virüs/Trojan Koruma Programı

Bu programı yeni keşfettim, sizlere de faydalı olabilir:
http://www.avira.com

Programla ilgili notlarım:
  • Kişisel Sürümü (Personal Edition) tamamen ücretsiz. Web sitesinden indirebilirsiniz.
  • Maalesef Türkçe değil. İngilizce ya da Almanca kurabiliyorsunuz.
  • İnternet üzerinden sınırsız online güncelleme yapabiliyorsunuz. (ücretsiz)
  • Program sistem kaynaklarını pek tüketmiyor ve sistemi de pek yavaşlatmıyor. Elbette bu tip programların hepsi bir dereceye kadar sistemi etkiler ancak örneğin norton anti-virüs'e göre avira'yı biraz daha performanslı buldum.
  • Programın ücretsiz versiyonunda tarama özelliklerini biraz kısmışlar. Program ücretsiz versiyonda bile tüm virüsleri bulup, temizliyor ancak istediğiniz dizinlerde tarama yapamıyorsunuz. Onun yerine tüm harddiski biranda taratmak gerekiyor. Keza ücretsiz sürümde taramayı ortada durdurup sonra devam ettirmek mümkün değil. Taramayı durdurunca, sıfırdan başlatmak gerekiyor. Ama onun dışında ücretsiz sürüm, ücretli sürümün tüm özelliklerine sahip.
  • Trojan, dialer, virüs, malwere'lere karşı koruması var.
  • Programın virüs tanıma özelliğini çok başarılı buldum. Norton anti-virüsün bulamadığı bazı virüs/trojanları başarı ile buldu. Virüs veritabanı oldukça geniş gözüküyor.
  • Firewall özelliği yok. Dolayısıyla bir de firewall kurmanız gerekebilir.
  • Uninstall etmeden programın otomatik başlamasını engelleyemiyorsunuz. Sanırım acemi kullanıcılar programı yanlışlıkla devre dışı bırakmasın diye yapmışlar ama usta kullanıcıları da sinir eden bir özellik. (tabii çok usta olanlar zaten bunu başka şekillerde yapıyor)
  • Genel olarak notum olumlu, tavsiye ederim.