Mesajı Okuyun
Old 09-06-2010, 13:06   #18
Av.Nevra Öksüz

Sözleşmede kararlaştırılan cezai şartın illa ki .... TL v.b. şekilde tespiti gerekmemektedir; cezai şart tutarının belirlenebilir nitelikte olması yeterlidir. Her bir ihale sözleşmesi bedeli farklı olmakla beraber kesin teminat tutarı bu sözleşme bedelinin %6 sıdır ve ek kesin teminat tutarları ile ilgili de Kamu İhale Mevzuatında belirlemeler yapılmıştır (Kanunda .... TL gibi bir düzenlemeyi beklemek de söz konusu edilemez). Dolayısıyla teminatın irat kaydedilmesi şeklindeki cezai şartta teminat mektubuna değil, teminat mektubu tutarına ilişkin ceza düzenlemesi vardır. Daha açık bir ifadeyle -ek kesin teminat mektubu alınmadığını düşünelim kesin teminatı irat kaydedilir demek SÖZLEŞME BEDELİ*%6=CEZAİ ŞART BEDELİ demektir-. Bu meyanda gerek Kamu İhale Mevzuatında ve gerekse Kamu İhale Mevzuatı çerçevesinde akdedilen ihale sözleşmelerinde cezai şartın tutarı (bedeli) yönünden mevzuatta hiçbir şekilde eksiklik yoktur (diye düşünüyorum ).

Şunu da eklemekte fayda görüyorum: 4735 S.K. m.21/son: "...Ancak bu durumda, yüklenici hakkında 26 ncı madde hükmüne göre işlem yapılır ve yükleniciden kesin teminat ve varsa ek kesin teminatların tutarı kadar ceza tahsil edilir. Bu ceza hakedişlerden kesinti yapılmak suretiyle de tahsil edilebilir. " düzenlemesi İdareyi koruma amaçlıdır. İdare, şayet sözleşmeyi devam ettirme niyetinde ise; bu aşamada kesin ve ek kesin teminat tutarlarını, teminat mektubu aracılığıyla irat kaydederse; sözleşme sonunda teminat mektubunun asıl amacı olan idarenin zararı halinde o aşamada elinde güvencesi olmayacaktır. Bu sebeple kanun, hakedişlerden kesinti yapıp; işin sonunda zararın olursa saikiyle, teminat mektuplarını nezdinde tutabilirsin demektedir İdareye (diye düşünüyorum )

Saygılarımla...