Mesajı Okuyun
Old 30-03-2010, 12:21   #8
Av.Yasemin

Sayın meslektaşlarım, bulunduğunuz yerlerdeki İcra Müdürlükleri Uyap üzerinden yapılmasını istedğiniz taleplerinizi red ettiğinde işinize yaracağını düşündüğüm düzenlemeler ve benim yorumum şu şekildedir;
5070 sayılı ELEKTRONİK İMZA KANUNU 23.01.2004 tarihinde Resmi Gazatede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Söz konusu yasanın 5. md.si "Güvenli Elektronik imza elle atılan imza ile aynı sonuçları doğurur" şeklindedir. Bu güvenli imza Nitelikli Elektronik sertifikaya dayanarak oluşturulmaktadır (Madde 4).Aynı yasanın 2. Bölümü de NES sağlayıcısı ve yükümlülüklerini düzenlemektedir.
UYAP Uygulamalrı hakkında GENELGE de;
-Elektronik Devlet sisteminin bir parçası olarak oluşturulan Elektronik Adalet sistemi kurulduğu bu sistemin hayata geçirilmesi doğrultusunda UYAP sisteminin oluşturulduğu,
-Emek ve zaman tasarrufunun,
-Kağıt israfının önlenmesi,
-Bilgiye ulaşımı kolaylaştırma
vb. amaçların hedeflendiği belirtilmiştir.
İ.İ.K. açısından durumu ele aldığımızda UYAP sistemine kayıtlı tüm kurumlar BİLGİLERİNİ , GÖREVLİNİN HER AN ULAŞIMINA AÇIK TUTARAK 357, 359 VE 367. Maddelerin gereğini zaten yerine getirmekte,
*Müdürlükçe emir ve tebliğe gerek kalmaksızın BİLDİRMEKTE
*Doğrudan MUHABERE EDİLEBİLMEKTE,
*BORÇLUNUN MEVCUDUNA İLİŞKİN TÜM MALUMATI ( Nezdinde bunlunan) DERHAL VERMEKTEDİR.İ.İ.K. Hükümleri, İ.İ.K. Yönetmeliği incelendiğinde Taleplerin ve yanıtlarının mutlak olarak kağıt üzerine yazılan yazı ile elle atılan imza ile olması gerektiğinden söz edilmemektedir.Bu tür bir yorum söz konusu olamaz.
Kaldı ki;
Benzer şekilde;
-Esas Defteri tutulması,
-Karar Defteri tutulması,
-Muhabere Defteri tutulması,
Vb. kayıtlarda düzenlenmiştir.
Ancak Uyap sistemine geçilmesi ile BU DEFTERLERİN TÜMÜ ELEKTRONİK ORTAMDA tutulmaktadır. Asıl olan bilginin ne şekilde kayıt altında tutulduğu değil kayıt altında olmasıdır.
Eski usulde bir müzekkerenin yazılması, muhatabın cevap vermesi ve gelen yazı cevabının dosyaya girmesinin toplam süresini göz önünde tutacak olursak devrim niteliğinde bir uygulamanın sudan sebeplerle uygulanmamaya çalışılmasının açıklamasını ben yapamıyorum kaldı ki; ADLİ SİCİL KAYITLARININ , NÜFUS KAYITLARININ DAHİ ELEKTRONİK OLARAK ALINIP DAVA DOSYALARINDA ESAS ALINDIĞI ORTAMDA,yasal dayanaktan yoksunluk iddiası hiçbir anlam taşımamaktadır.
İyi çalışmalar dilerim...