Mesajı Okuyun
Old 18-06-2008, 20:00   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Alıntı:
Ben evliliğimden bu güne eşim tarafından izin verilmediği için hiç çalışmadım,

Evlilik nedeniyle devam ettiğiniz işten vazgeçmek zorunda kalmış,kazanç ve kariyerinizi geliştirme olanağınızdan eşiniz nedeniyle yoksun kalmış iseniz,bu konuda tazminat isteme hakkınız bulunmaktadır.

Bu tazminat türü boşanmanın eki sayılmadığından nispi harca tabidir.Harç ödenmesse bu konuda usulüne uygun bir talep olmadığından karar da verilmeyecektir.

Alıntı:
hakaret, kovulma, aşağılanma,intihara teşvik, tartışma sonrası parasız bırakma

Sayılan eylemler ve durumlar çeşitli şiddet biçimleridir.İspatlandığında manevi tazminat sebebidir.

Alıntı:
eşimin kendisine ait bürosunda oğlumun iş günü olmayan tatil günü babasının bürosuna gittiğinde kapanın arkadan kilitli olduğu ve açıp içeri girdiğinde başka bir kadınla eşimi birlikte görmesi oldu.

Bu durum zina olarak değerlendirilemese de Evlilik birliğinin temelinden sarsılması değerlendirilmesinde güven sarsıcı hareket olarak dikkate alınmaya uygundur.

Alıntı:
.Kendiside şu an bürosunda kalıyor evi terk etti ve maddi destek görmüyorum.

Açılmış boşanma davasında hakim dava süresince geçerli olacak tedbir/geçim/katkı nafakasına hükmetmelidir.Boşanmaya karar verilecek olur ise,boşanma nedeniyle yoksulluğa düşeceğiniz kaanati oluştunda bu nafaka yoksulluk nafakası olarak devam edecek ve talep halinde her yıl enflasyon oranında arttırılarak ödenecektir.

Alıntı:
Benim isteklerim evin 2 çocuğumla yaşayacağım için bana özgülenmesi, spastik çocuk nedeni ile aracın bana özgülenmesi,

Evin ve arabanın dava süresince size özgülenmesine tedbiren hakim tarafından karar verilecektir.

Fakat bu özgüleme boşanma davası kabul edilip kesinleştiğinde son bulacaktır.Bilindiği gibi aile konutu güvencesi evlilik süresince geçerlidir.

Otomobil için de aynı durum söz konusudur.Kesinleşme ile birlikte tedbir de son bulacaktır.

Bu durumda nafaka,tazminat ve katkı payı alacağı(Eğer dava açılmış ve tasfiye talep edilmiş ise) ile alacaklarınızın takas edilmesi düşünülebilir.Fakat ev ve otomobilin mülkiyet hakkı söz konusu değildir.

Alıntı:
Yani karşılıklı dava açmış oluyoruz

Muhtemelen davalarınız aynı esasta birleştirilecektir.İlk duruşmada bu konuda hakime bilgi vermeniz uygun olur.

Alıntı:
* Eşimin açtığı boşanma davası evrağında spastik çocuğumu bir yere yatırmak istediğini talep etmiş,

18 yaşından büyük çocuklar için velayet kararı verilemez.Özürlü çocuğunuz için vasi atanması gerekecektir.Bu davayı açabilir ve vasi olarak tayin edilmeyi isteyebilirsiniz.

Karşı tarafın talebi hakkında hakim tarafından taraflar dinlendikten ve deliller değerlendirildikten sonra karar verilecektir.Makul bir sebep yok iken böyle bir karar verilemez.

Alıntı:
Kanser hastası olduğu için çalışamadığını
yargılama sırasında tarafların mali,sosyal gerekirse tıbbi durumları hakkında araştırma yapılacaktır.Bu ararştırmaya yardımcı olmak bakımından sadece görünen ve beyan edilen kazanç değil,yaşama standardı,kredi kart harcama düzeyi,vergi kayıtları,banka hesapları vb.gibi bilgiler de dosyaya sunulmalıdır.

Alıntı:
aldatılma olayı da kanser hastasıyken gerçekleşti,kanser hastası diye aldatılmayı kabullenmelimiydim

Öncelikle aldatılma olayı ispatlandığında davanız ispat edilmiş olacaktır.Aldatmanın yasaca belirtilmiş hafifletici ve kusuru ortadan kaldırıcı bir gerekçesi bulunmamaktadır.Yasaya göre eşler birbirlerine sadakatle yükümlüdür.

Alıntı:
Çocukların velayetini mahkeme kime verir ben ikisini de istiyorum

Yukarıda da belirtildiği gibi 18 yaşını doldurmuş çocuklar hakkında velayet kararı verilemez.Çocuk kiminle kalacağına kendisi karar verecektir.

Özürlü çocuk için ise vasi tayini uygun olacaktır.

Bir avukattan hukuki destek almanızı,mali drumunuzun elverişsiz olması durumunda baro adli yardım servine başvurmanızı önderiyoruz.