Mesajı Okuyun
Old 18-01-2008, 10:01   #2
Av.AE

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu

TİCARET VE DİĞER KAZANÇ GETİRİCİ

FAALİYETLERDE BULUNMA YASAĞI

MADDE 28 - (Değişik: 1897 - 15.5.1975) Memurlar Türk Ticaret Kanununa göre (Tacir) veya (Esnaf) sayılmalarını gerektirecek bir faaliyette bulunamaz, ticaret ve sanayi müesseselerinde görev alamaz, ticarî mümessil veya ticarî vekil veya kollektif şirketlerde ortak veya komandit şirkette komandite ortak olamazlar. (Görevli oldukları kurumların iştiraklerinde kurumlarını temsilen alacakları görevler hariç). Memurların üyesi oldukları yapı, kalkınma ve tüketim kooperatifleri ile kanunla kurulmuş yardım sandıklarının yönetim ve denetim kurulları üyelikleri görevleri ve özel kanunlarda belirtilen görevler bu yasaklamanın dışındadır.

Eşleri, reşit olmayan veya mahsur olan çocukları, yasaklanan faaliyetlerde bulunan memurlar bu durumu 15 gün içinde bağlı oldukları kuruma bildirmekle yükümlüdürler.

Yukarıda belirtildiği gibi "tacir" veya "esnaf" sayılacak faaliyetler yasaklanmıştır. Adi şirket kurma durumunun da "esnaf" olmaktan dolayı ve madde başılığında da belirtilmiş olduğu üzere "diğer kazanç getiri faaliyetler" kapsamına girdiği için bu yasağa dahil olduğunu düşünüyorum. Ayrıca maddenin ilk fıkrasının sadece son cümlesinde geçen "....Memurların üyesi oldukları yapı, kalkınma ve tüketim kooperatifleri ile kanunla kurulmuş yardım sandıklarının yönetim ve denetim kurulları üyelikleri görevleri ve özel kanunlarda belirtilen görevler bu yasaklamanın dışındadır..." durumun istisna olduğunu düşünüyorum. Ayrıca, Kanun gerekçesinde ve de bu Kanun' un koyuluş amacında memura özel bir paye tanınması gerekliliğinden mütevellit böyle de düşünülmesini gerektiğini savunuyorum.

Ancak Danıştay kararlarında "adi şirket kurma" ile ilgili bir karara rastlayamadım. Bulduğum kararlar A.Ş. ile ilgili kararlardı. Ancak bu, yukarıda izah ettiklerimi ve fikirlerimi değiştirmemektedir.

Saygılarımla,