Mesajı Okuyun
Old 11-04-2011, 23:15   #252
Gemici

Ne demiş Sayın hızır hafiye?
Alıntı:
Yazan hızır hafiye
Sayın Ergin
Bence sorunuz neden yakalanmıyorlar değil? neden yakalanamıyorlar? şeklinde olmalıydı? ama en doğrusu neden ceza almıyorlar? diye sormalıydınız.
Cevap veriyorum: Avukatları iyi.
(üye kimliği/mesleği: emniyet mensubu)

Sayın Dr. Fuat Şenoğlu ne demiş peki?
Alıntı:
Yazan Dr. Fuat Şenoğlu
Mevcut durum itibariyle bence ceza davalarında avukatların etkileri çok sınırlıdır. Hatta çoğu zaman ceza davalarında avukatların bulunmasını, biçimsel(usulü) eksikliğin tamamlanması ve belki de hukuk ritüelinin biçimsel kusursuzluğunun görsel olarak da olsa dışavurumunu sağlamak zorunluluğu olarak görüyorum. Ben meslek hayatım boyunca ceza davalarında avukatların, hakimlerin vicdani kanılarına etki ettiklerini görmedim. Bunda sistemin eksikliği yanında, belki de meslektaşlarımızın usulü yeterince bilmemeleri, ceza davalarını çok önemsememeleri, kendileri ceza davalarına dahil olana kadar soruşturma aşamasında yeterince diğer meslektaşların gerekli özeni göstermemeleri, zorunlu müdafilik sisteminin bazı sakıncalarının olumsuzluğu,vatandaşın ilgisiz olması, adli kolluğun olmaması... gibi nedenlerin etkili olduğunu düşünüyorum. Saygılarımla
(üye kimliği/mesleği: Hakim)
http://www.turkhukuksitesi.com/showt...t=56603&page=2

Birine göre avukat adamı ipten alır, diğerine göre avukatın yaptığı 'lâf ü güzâf'/LAF-I GÜZAF'tır.
Kime inanalım?

Saygılarımla