Mesajı Okuyun
Old 13-07-2006, 12:23   #18
Admin

Kamuya açık bir alana Emniyet Müdürlüğünün kamera koyması için yasal bir düzenleme olması gerekir mi? Ben sanmıyorum.

Aynı noktaya Emniyet Müdürlüğü güvenlik amacıyla polis yerleştirseydi, bunun için yasal bir düzenleme yapması istenecek miydi? Buraya yerleştirilen polisin gördüğü olayları "hafızasında ne kadar saklayacağı" bir soru teşkil edecek miydi?

Boğaziçi köprüsü OGS'lerinde yasak geçişi önlemek için plakanızın fotoğraflarını çeken kameralar var. Bunun yasal dayanağı sorgulanıyor mu? Yasal olmayan bir geçiş yaptığınızda plakanızın resmi çekilmişse, polise "yasal dayanağı olmayan şekilde delil toplama" iddiasında bulunmanız mümkün müdür? Hayırsa, birinin cebinden cüzdan çalarken yakalandığınızda, MOBESE kameraları için de bulunamazsanız diye düşünüyorum.

Küçük bir de dipnot : İngiltere'nin HER KÖŞEBAŞINDA bu kameralardan var. Ve üstelik bizdekinden farklı olarak bu kameların yüz tanıma özelliği de var. Mesela bir suçlu aranıyorsa ve fotoğrafı da mevcutsa, bu fotoğraf sisteme girildiğinde, kameralar otomatik olarak suçluyu teşhis edip, rapor edebiliyor. Geçen seneki El Kaide metro bombalaması olayını Londra'da bu kameralarla çözdüler. Biz de HSBC ve İngiliz Konsolosluğu bombalarını bu kameralarla çözseydik, kötü mü olurdu?