Mesajı Okuyun
Old 03-06-2007, 00:40   #1
ruze

Varsayılan ara kararda davacıya yapılan kesin süre ihtarı davalı için sonuç doğurur mu?

Ziynet eşyalarının iadesi davasında davalı vekiliyim.İlk celse dava dilekçesi müvekkilime tebliğ edilmediği için duruşmada bulunamadık. Bulunmadığımız bu ilk celsede davacı vekiline delil ve tanıklarını sunması için kesin süre verilmiş olup tanık için yatırılacak davetiye gideri ve tanıklık ücreti de açıkça duruşma zaptında bildirilmiştir.Biz dava dilekçesini tebliğ aldıktan sonra ikinci celsede cevaplarımızı ve delillerimizi sunduk. Ancak 3 celse duruşmaya mesleki mazeretim nedeni ile katılamadım. Ve mahkmeye mazeret dilekçemi de sundum. Bulunmadığımız bu 3. celsede davacı yan tanıklarını dinletmiş ve hakim ara kararda davalı yan olarak süresi içinde tanık ücreti yatırmadığımız ve davetiye çıkarmadığımız ve duruşmada hazır etmediğimiz gerekçesiyle tanıklarımızı dinlemeye yer olmadığına karar vermiş. Kafama takılan 1. celsedeki ara kararında davacı yana böyle bir süre verilmesi sözkonusu iken bizim için böyle bir karar vermesi mümkün müdür? Yani davacı yana yapılan kesin süre ihtarı bizim için bağlayıcı kabul edilebilir mi?
Ayrıca mesleki mazeretimizi kabul edince yokluğumuzda aleyhimizde karar verilmesi ne kadar isabetli olmuştur?Çünkü netice o celse orada bulunmayışımızın nedeni mazeretim olduğuna ve bu mahkemece kabul edildiğine göre tanık dinleytme hakkkımız saklı kalmıştır diye düşünmekteyim.
Bu konuda fikirlerini paylaşırsanız inanın bana çok yardımcı olacaksınız.